Czytasz: Dziewczyny ruszają Dąbrowę. Dosłownie [ZDJĘCIA]

Dziewczyny ruszają Dąbrowę. Dosłownie [ZDJĘCIA]

Katarzyna Lewandowska i Angelika Walenciak. Są młode, pełne energii i wybrały sobie wyjątkowy sposób spędzania wolnego czasu w swoim mieście.

Zachęcają mieszkańców do aktywności. Sport, rekreacja, podejmowanie wyzwań, a przede wszystkim - integracja. To cele, które realizują już od dwóch lat.

Trzydziestolatki codziennie wstają do pracy. Mają też sporo na głowie tuż po niej, ale mimo to każdą wolną chwilę poświęcają grupie - działają także offline’owo, promując i rozwijając projekt w internecie. Zarażają swoją ideą kolejne osoby i motywują do tego, by wyjść z domu, spotkać się z innymi i coś „fajnego” zrobić. Choć charaktery mają zupełnie różne, to razem tworzą tak sprawnie działający mechanizm, że poderwał do działania już ponad 1400 osób. Mimo to, jak same mówią - to dopiero początek!

- Na początku była nas garstka. Uprawiając sport, zaczepiałyśmy ludzi i opowiadałyśmy im o naszym pomyśle. Teraz już ciężko przejść przez Dąbrowę Górniczą, by nie spotkać kogoś, kto razem z nami Rusza Dąbrowę - opowiadają dziewczyny. - To niesamowite, że aż tylu ludzi zaangażowało się w projekt, dołączają do niego z rodziną, znajomymi i chcą być aktywni jak my - dodają.

Kasia nigdy nie przestaje się uśmiechać. Swoim wrodzonym entuzjazmem przyciąga jak magnes kolejne aktywne osoby - ma szalone, spontaniczne pomysły, do których realizacji natychmiast angażuje wszystkich wokół. Angelika to tytan pracy, mistrzyni negocjacji, logistyki i planowania. To ona czuwa nad organizacją wydarzeń, wciąż udoskonalając ich formułę. Dzięki Niej wszystko jest zawsze dopięte na ostatni guzik.

- Prywatnie jesteśmy nie tylko przyjaciółkami (Angelika była jedna z pierwszych osob, które Kasia zaczepiła, wdrażając w życie projekt #ruszamydabrowe), ale też wspieramy i uzupełniamy się w naszych działaniach. Nic o nas bez nas - wszystkie decyzje podejmujemy wspólnie. Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych - śmieją się dziewczyny.

Katarzyna Lewandowska i Angelika Walenciak są administratorkami facebookowej grupy Ruszamy Dąbrowę, która obecnie posiada ponad 1400 użytkowników. W jej skład wchodzą przedstawiciele każdej płci, single, pary, całe rodziny, młodzi i seniorzy - aktywni ludzie w każdym wieku. Wielu z nich codziennie dzieli się swoimi osiągnięciami i pokazuje, że podobnie jak dziewczyny - są na wielu polach aktywni.

- To właśnie nasi ludzie dają nam motywację do kolejnych działań. Często, gdy widzimy, co oni robią, to aż palimy się do kolejnych wspólnych akcji. Mamy biegaczy, rowerzystów, kajakarzy, skaterów, tancerzy, ale też osoby, które przemierzają świat, zdobywają szczyty, skaczą ze spadochronem, czy razem ze swoimi czworonogami ratują życie innych. Nie zapominajmy, że ludzie z grupy będący w różnych zakątkach ziemi np. podczas wakacji, reklamują #RuszamyDabrowe wrzucając swoje zdjęcia - opowiadają Angelika i Kasia. - Zastanawiamy się, czym jeszcze nas zaskoczą - dodają.

Grupa Ruszamy Dąbrowę nie jest oficjalnie zarejestrowana. Nie przeszkadza to jednak dziewczynom, by stale coś robić i nie dawać grupie czasu na lenistwo. Członkowie projektu uczestniczą w wydarzeniach miejskich, zawodach, turniejach i festiwalach. Nie zapominają również o pomocy innym i o akcjach charytatywnych. Spotykają się też jak paczka znajomych, by po prostu razem spędzać czas.

- Pomysły na to, co można robić, kiedy i z kim przychodzą nam do głowy bez przerwy. Często brakuje nam czasu na wcielenie ich w życie, ale co się odwlecze, to nie uciecze. Ważne, by nie odpuszczać i nie zwalniać tempa - podsumowują dziewczyny.

Do grupy dostać się może każdy, kto chce dzielić się swoją aktywnością i szuka osób, które lubią aktywny styl życia i są otwarte na innych. Nie ma znaczenia, czy mieszka się w Dąbrowie Górniczej.

Aby samemu sprawdzić fenomen grupy, która nigdy nie zasypia i doładować się pozytywną energią, wystarczy odnaleźć na facebooku grupę Ruszamy Dabrowę! i odpowiedzieć na trzy pytania. A potem już tylko działać - zwłaszcza w realu!