Czytasz: Rusza remont siedziby bielskiego Centrum Usług Społecznościowych

Rusza remont siedziby bielskiego Centrum Usług Społecznościowych

Wkrótce rozpocznie się remont zabytkowej kamienicy na bielskiej starówce, gdzie będzie się mieściło Miejskie Centrum Usług Społecznościowych.

Działalność rozpocznie ono wiosną 2019 r. – poinformował w środę rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń.

- Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą, który został wyłoniony w przetargu. Plac budowy przejmie w przyszłym tygodniu. Prace mają się zakończyć do końca stycznia 2019 r. Potem, ok. 2 miesięcy, potrwa wyposażanie budynku – powiedział Ficoń.

Centrum ma pomagać w zapobieganiu wykluczeniu społecznemu starszych, niepełnosprawnych i dzieci z ubogich rodzin, którzy nie wymagają całodobowej opieki.

Czas będzie mogło spędzić w nim 20 seniorów i niepełnosprawnych. Spotkają się z innymi ludźmi i wezmą udział w zajęciach rozwijających umiejętności i zainteresowania. 30 dzieci znajdzie tam m.in. pomoc w nauce, możliwość uczestniczenia w zajęciach artystycznych i informatycznych, warsztatach tanecznych czy kursach językowych. Wszyscy będą mogli skorzystać z pomocy psychologów.

Remont, który wkrótce się rozpocznie, obejmie cały piętrowy budynek wraz z adaptacją poddasza. Dom ma zachować bryłę i zabytkowy charakter. Zostanie wyposażony m.in. w windę oraz węzeł cieplny zasilany z miejskiej sieci. Będzie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych.

Firma, która zwyciężyła w przetargu, otrzyma za pracę 3,76 mln zł. Na realizację projektu miasto otrzymało dofinansowanie z funduszy UE.

Piętrowa kamienica, w której siedzibę znajdzie Centrum, powstała w drugiej połowie XVII w. Ponad sto lat później została rozbudowana, a istniejąca część przebudowana. W XIX w. mieściła się tutaj czytelnia niemiecka. (PAP)

autor: Marek Szafrański

edytor: Jacek Ensztein

Zdjęcie: Marek Kocjan, Wikipedia

Czytaj więcej