Czytasz: Sosnowiec dołącza do ogólnopolskiego protestu pracowników oświaty

Sosnowiec dołącza do ogólnopolskiego protestu pracowników oświaty

"Belferska grypa". Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna ogólnopolską akcję protestacyjną.

ZNP rozpoczyna Ogólnopolską Akcję Protestacyjną Pracowników Oświaty

We wtorek (18 grudnia) Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego ogłosił początek akcji protestacyjnej.

– Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna ogólnopolską akcję protestacyjną oświaty – nie tylko nauczycieli, ale także pozostałych pracowników oświaty. Domagamy się wzrostu wynagrodzeń o tysiąc złotych –  powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

PROTEST NAUCZYCIELI - JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ?

Protest pracowników oświaty ma wyglądać podobnie jak ten, przeprowadzony przez policjantów – nauczyciele idą na zwolnienia lekarskie. W wielu polskich miastach pracownicy oświaty poszli na zwolnienie lekarskie już w poniedziałek (17 grudnia). W związku z tym m.in. w Łodzi i Wrocławiu pojawiły się problemy z funkcjonowaniem placówek. We Wrocławiu konieczne było zamknięcie ponad 10 przedszkoli, odwołano także lekcje w niektórych szkołach. Wczoraj były to jednak działania oddolne, nie popierane przez ZNP. Sytuacja uległa jednak zmianie.

– Zachęcamy nauczycieli do dbania o własne zdrowie. Z wielką troską i sympatią odnosimy się do akcji, która została wczoraj zainicjowana. Uważamy bowiem, że to także troska o zdrowie uczniów, nie tylko o własne – zapewniał Broniarz.

Dlaczego wybrano taki termin protestu? Bo właśnie teraz będą przeprowadzane próbne egzaminy ósmoklasisty oraz egzaminy gimnazjalne.

- Zarząd Główny podjął decyzję, że kulminacyjna fala protestu będzie utrzymywana w tajemnicy. Nie chcemy dać powodu do tego, żebyśmynarażali pracowników oświaty na różnego rodzaju działania administracji rądowej, samorządowej tym bardziej, że listy niektórych kuratorów wyraźni wskazują na rozpoczęcie tego rodzaju działań - dodaje Broniarz.

SOSNOWIEC WŁĄCZA SIĘ DO PROTESTU

- W większości województw ta akcja trwa w różnym stopniu nasilenia - od bardzo wysokiego w Sosnowcu, po nieco mniejsze w innych rejonach kraju - mówił na konferencji Sławomir Broniarz.

Szefowa sosnowieckiego ZNP o akcji protestacyjnej wie i sama ją popiera. Nie wie jednak, ilu nauczycieli z jej okręgu obecnie choruje. Sama jest obecnie na zwolnieniu lekarskim.

- To nie nasza inicjatywa tylko zarządu ZNP, ale oczywiście ją popieramy. Jeśli nauczyciel jest chory, to nie powinien przychodzić do pracy, w trosce o zdrowie swoje i uczniów - mówi Iwona Załucka, prezes ZNP w Sosnowcu.