Czytasz: Wybieramy najlepszą przestrzeń publiczną
Od dzisiaj internauci mogą głosować na inwestycje zgłoszone do tegorocznej edycji konkursu. Plebiscyt potrwa do końca miesiąca.

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 

Plebiscyt to już 18 edycja. W tym roku do konkursu zgłoszono 27 realizacji, które zlokalizowane są na terenie 17 gmin.

6 zgłoszeń złożyły gminy, pozostałe 21 wpłynęło od projektantów i inwestorów.

Wśród zgłoszonych obiektów znajdują się budynki użyteczności publicznej, m.in. szkoły, przedszkola, instytucje kultury. Na liście są też dworce autobusowe i centra przesiadkowe, place zabaw oraz strefy odpoczynku i rekreacji.

27 lokalizacji to m.in. Park Techniki Wojskowej z Zabrza, Opera Śląska w Bytomiu, plaża miejska w Raciborzu, Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej i centrum przesiadkowego z Chorzowa. 

Ostatni głos należy do jury 

Internauci mają 31 dnia na wskazanie i przyznanie punktów trzem, według nich najlepszym realizacjom. Każdy swój głos może oddać na specjalnej platformie.

Jednak wyniki głosowania internautów nie mają wpływu na werdykt komisji.

Dopiero na wrzesień zaplanowano ostateczną ocenę wszystkich zgłoszeń przez jury. Grupa specjalistów złożona z członków Wojewódzkiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej zadecyduje o przyznaniu Nagród i Wyróżnień Marszałka Województwa Śląskiego. Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu odbędzie się w listopadzie br.

Spośród wniosków spełniających warunki konkursowe jury najpierw nominuje najlepsze, a spośród nich wybiera laureatów rekomendowanych do przyznania im nagród i wyróżnień przez zarząd woj. śląskiego. Pula nagród finansowych to 60 tys. zł.

Celem konkursu na najlepszą przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego jest m.in. promocja realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną, przeciwdziałanie degradacji przestrzeni otwartej i zurbanizowanej.

Konkurs organizowany jest pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice i Towarzystwem Urbanistów Polskich Oddział Katowice.

Do ubiegłorocznej 17. edycji konkursu nadesłano aż 43 zgłoszenia z 30 gmin. Zwyciężyła budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (dopełniająca utworzoną tam „oś kultury”). Nagrodę internautów otrzymał Park Cegielnia w Żorach, nazywany też Żorskim Central Parkiem.

Kto wygra w tym roku? Już nie możemy doczekać się wyników! Macie swoich faworytów? 

Czytaj więcej