Czytasz: Rundę wiosenną wygra policja?

Rundę wiosenną wygra policja?

01:26
Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz! Zero tolerancji dla pseudokibiców.
fot. Śląska Policja

W 2016 roku śląscy policjanci zabezpieczyli ponad 400 meczów piłki nożnej, 43 z nich to mecze tzw. “podwyższonego ryzyka”. Jak pokazały statystyki zaprezentowane przez policjantów i filmiki z zamieszek z udziałem chuliganów nie próżnowała ani jedna, ani druga strona. Ryzykowna dla obu stron była gala KSW w Spodku. Październikowa akcja przed Spodkiem pokazała siłę, jaką dysponuje policja. Tysiące funkcjonariuszy, armatki wodne.

ZOBACZ VIDEO Z ZAMIESZEK POD SPODKIEM Z 16 PAŹDZIERNIKA 2016:

“ZERO TOLERANCJI DLA KIBOLI I CHULIGANÓW STADIONOWYCH”

Do rundy wiosennej Ekstraklasy formę szlifują piłkarze, kibice i policjanci. Ci ostatni jak zapewniali dziennikarzy na specjalnym briefingu funkcjonariusze nie próżnowali. Ćwiczyli do kolejnych “spotkań” z pseudokibicami. W zeszłym roku w zabezpieczeniach zaangażowanych było ponad 32 tysiące policjantów. Koszt tych działań szacowany jest na 4 miliony złotych.

– Jesteśmy specyficznym regionem, mamy aż 121 klubów piłkarskich grających w 6 najwyższych klasach rozgrywkowych – od ekstraklasy do klasy okręgowej – mówiła podinsp. Katarzyna Waniek ze sztabu śląskiej policji. - Powoduje to, że coraz większe siły policyjne angażowane są do zabezpieczania zawodów rozgrywanych w coraz niższych ligach piłkarskich.

Wielokrotnie policjanci zapobiegli też nielegalnym starciom pseudokibiców poza stadionami, potocznie zwanymi "ustawkami".

Dodatkowe “zajęcia” szalikowców

Liczba naruszeń porządku w trakcie meczów piłki nożnej regularnie spada, a tam gdzie dochodzi do chuligańskich wybryków na stadionach, ich sprawcy są szybko i skutecznie identyfikowani i pociągani do odpowiedzialności.

fot. Śląska Policja

Jednak działalność stadionowych bandytów nie ogranicza się jedynie do samych stadionów. Policjanci wyliczają przykłady bojówek klubów piłkarskich, które w istocie pod przykrywką dopingowania swojej drużyny, prowadziły zorganizowaną działalność przestępczą - handlowały narkotykami, wymuszały haracze i popełniały przestępstwa rozbójnicze. Przykładem może tu być rozbity jesienią ubiegłego roku gang składający się z pseudokibiców katowickiego klubu, z których 9 trafiło za takie właśnie przestępstwa do aresztu.

Bezpieczne, ale drogie przejazdy

Kosztowne i problematyczne jest też konwojowanie jadących na mecze szalikowców. “Nie zostawiamy ich na pastwę losu” - tłumaczyli policjanci. Działania te angażują ogromne siły policyjne. W 2016 roku w zabezpieczeniu przejazdu chuliganów uczestniczyło ponad 13 tys. policjantów. Optymalnym rozwiązaniem jest pociąg “specjalny”, którym poruszają się tylko pseudokibice. Wtedy “normalni” pasażerowie nie muszą się martwić o swoje bezpieczeństwo.

Kibole nie pojadą już na gapę

fot. Śląska Policja

Prawdziwy horror przeżyli pasażerowie jadący pociągiem Kolei Śląskich 11 grudnia. Ścisk, niekoniecznie mili współpasażerowie pseudokibicie Legii Warszawa jadący na spotkanie z Piastem do Gliwic i “przygody” po drodze. Takie sytuacje mają się już nie powtórzyć. Koszty przejazdu chuliganów, którzy uszkodzili dwa składy pociągów oszacowano na kilkanaście tysięcy złotych. To przelało czarę goryczy i zacieśniło współpracę z policją oraz zaowocowało zastrzeżeniem regulaminu. Przeszkolone przez policjantów z prewencji zostaną wszystkie drużyny konduktorskie. Większe uprawnienia będzie miał też kierownik pociągu, a bilety pseudokibiców będą sprawdzane w asyście policjantów przed wejściem do pociągu.

– Niewpuszczanie wszystkich kibiców do jednego pociągu, sprawdzanie biletów na peronie, a w skrajnych przypadkach nawet wstrzymanie pociągu – wyliczał Michał Wawrzaszek, rzecznik Kolei Śląskich.

Pierwszy poważny test czeka policję już w najbliższy piątek. Ruch Chorzów podejmie Cracovię.

– Mówimy dziś: zero tolerancji dla osób naruszających porządek prawny – oświadczyła na konferencji podinsp. Katarzyna Waniek ze sztabu śląskiej policji.

Policjanci nie tylko mówią, ale też szkolą się i pokazują wyniki tych ćwiczeń dziennikarzom.

Czytaj więcej