Czytasz: Zgoda radnych na tańszy kredyt spłacany za miejski aquapark

Zgoda radnych na tańszy kredyt spłacany za miejski aquapark

Kredyt zaciągnięty na budowę aquaparku w Rudzie Śląskiej ma być spłacony cztery lata szybciej i będzie tańszy o prawie 13 mln zł.

W poniedziałek miejscy radni zgodzili się na poręczenie nowego kredytu dla spółki Aquadrom, który zastąpi dotychczasową, mniej korzystną, umowę z bankiem.

Budowa Aquadromu kosztowała 119 mln zł. Obiekt w całości został wybudowany z pieniędzy pochodzących z kredytu, który w 2009 r. poręczył rudzki samorząd. Teraz, dzięki nowej umowie kredytowej, miasto będzie mogło każdego roku rezerwować kilka milionów złotych mniej na poręczenie kredytu.

"Poręczenie kredytu, dzięki któremu został wybudowany Aquadrom, to znacząca pozycja w budżecie miasta. Do tej pory obiekt nie osiągał przychodów na poziomie pozwalającym na samodzielne spłacanie kredytu" – wyjaśniła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic, wyrażając zadowolenie, że zarządowi Aquadromu udało się znaleźć korzystniejsze dla spółki i miasta rozwiązanie w postaci tańszego kredytu.

Poniedziałkowa uchwała rudzkich radnych to pierwszy krok do zawarcia przez Aquadrom umowy kredytu długoterminowego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który został wyłoniony przez spółkę w drodze konkursu.

"Środki z BGK posłużą do całkowitej spłaty dotychczasowego kredytu, na co przeznaczone zostanie 92,5 mln zł. Dzięki lepszym warunkom nowej umowy wysokość pozostałych do spłaty odsetek według aktualnych wskaźników zmniejszy się o prawie 13 mln zł" – poinformował prezes spółki Aquadrom Bartłomiej Jarocha.

Po dokonaniu przez Aquadrom spłaty dotychczasowego kredytu wygaśnie obowiązujące poręczenie przez miasto w kwocie maksymalnej 230 mln zł. Zobowiązywało ono miasto do rezerwowania w budżecie do 13 mln zł rocznie do stycznia 2036 r.

W podjętej w poniedziałek uchwale maksymalna kwota poręczenia określona została na poziomie 122 mln zł. Dzięki temu rocznie w budżecie miasta będzie rezerwowana na ten cel kwota rzędu 9,5 mln zł do grudnia 2031 r.

Spłacone dotąd zobowiązania z tytułu obecnej umowy kredytowej wyniosły w sumie ok. 60 mln zł, z czego ok. 43 mln zł pochodziło z budżetu Rudy Śląskiej.

Rudzki Aquadrom świętuje właśnie piąte urodziny – obiekt został otwarty 8 grudnia 2012 r. Od chwili otwarcia park wodny odwiedziło ponad 2,2 mln osób. Najwyższą frekwencję odnotowano w lipcu 2016 r., kiedy przez miesiąc z usług aquaparku skorzystało ponad 66 tys. klientów.

Aquadrom to jeden z trzech dużych aquaparków w aglomeracji katowickiej, obok podobnych obiektów w Tarnowskich Górach i Dąbrowie Górniczej. Niebawem planowane jest otwarcie kolejnego parku wodnego - w Tychach. Rudzki obiekt mieści m.in. strefę rekreacji, strefę sportu, saunarium oraz strefę fitness.(PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Marek Michałowski

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje