Czytasz: Ruda Śląska wspiera budownictwo jednorodzinne

Ruda Śląska wspiera budownictwo jednorodzinne

80 nieruchomości udostępnią w 2017 r. władze Rudy Śląskiej w ramach realizowanego od 2 lat programu wspierania budownictwa jednorodzinnego.

Jak informują, cieszy się on popularnością wśród mieszkańców miasta i regionu.

100

Dotychczas oddano w użytkowanie wieczyste blisko 100 nieruchomości. Miejskie działki mieszkaniowe są oddawane w użytkowanie wieczyste osobom, które wystartują w zorganizowanych przez urząd miasta przetargach i zaoferują najwyższą cenę. Jeśli w ciągu trzech lat od podpisania aktu notarialnego zbudują tam domy i w nich zamieszkają, będą mogły wykupić działki z 75-procentową bonifikatą.

Program cieszy się ogromną popularnością, interesują się nim nie tylko rudzianie, ale także mieszkańcy sąsiednich miast. Nadal będziemy ten pomysł rozwijać, dlatego przygotowujemy kolejne działki do zbycia – powiedziała Grażyna Dziedzic, prezydent miasta. - Zdecydowanie stawiamy na budownictwo jednorodzinne, takie są bowiem oczekiwania osób, które chcą zamieszkać w Rudzie Śląskiej - dodała.

130

W całym 2015 r. w mieście udzielono 93 pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych. Natomiast w tym roku do końca listopada wydano już 130 takich decyzji.

Podczas pierwszego roku funkcjonowania programu, czyli w 2015 r., udało się zbyć 27 nieruchomości za kwotę 1,3 mln zł netto. - Jest to suma pierwszych opłat, wynoszących 15 proc. kwot wylicytowanych w przetargach oraz, w przypadku niektórych lokalizacji, kosztów nabycia udziałów w drogach dojazdowych – wyjaśniła naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Iwona Frankowicz – Frank.

W tym roku w użytkowanie wieczyste przekazano już 66 działek o łącznej powierzchni blisko 6,5 ha. Wpływy do budżetu miasta z tego tytułu wyniosły ponad 2 mln zł netto.

80

Kolejnych 80 miejskich nieruchomości przewidzianych jest do oddania w użytkowanie wieczyste pod budownictwo jednorodzinne w przyszłym roku. Najwięcej nieruchomości – bo aż 61 – znajduje się w dzielnicy Bielszowice. Są to działki zlokalizowane przy ul. Kingi i Górnej. Pozostałe 19 nieruchomości znajduje się natomiast w Kochłowicach przy ul. Jagiełły, ks. Tunkla i Świętochłowickiej.

Miasto oprócz działek pod budownictwo jednorodzinne przekazywanych w użytkowanie wieczyste sprzedaje także tereny pod zabudowę mieszkaniową. W tym roku było to 7 nieruchomości o łącznej powierzchni 1,1 ha, które sprzedano za prawie 0,7 mln zł netto.

W tym roku w Rudzie Śląskiej sprzedano też 12 nieruchomości o łącznej powierzchni 18,89 ha pod inwestycje. Dochód z tego tytułu wyniósł 5,9 mln zł netto. W 2015 r. w Rudzie Śląskiej na cele produkcyjne i usługowe zbyto 14 nieruchomości o łącznej powierzchni 8,1 ha. Dochód z tego tytułu wyniósł prawie 5 mln zł netto.

(PAP)

Czytaj więcej