Czytasz: Ruda Śląska stawia na ekoprąd

Ruda Śląska stawia na ekoprąd

Baterie słoneczne wytwarzają prąd dla miejskich basenów

Ruda Śląska będzie płacić mniej za prąd, na dwóch krytych basenach i hali sportowej zamontowano baterie słoneczne, teraz one będą źródłem energii. Inwestycja kosztowała ok. 800 tys. zł. Ponad połowę z tej kwoty zwróci Unia Europejska. W tym roku w mieście planowane są kolejne ekoinwestycje. Nowe instalacje powstaną także dla budynków magistratu oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej.

- W Rudzie Śląskiej dużą wagę przykładamy do tego, aby nowe inwestycje generowały jak najmniejsze koszty, albo wręcz je obniżały – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

- Dlatego od lat stawiamy na termomodernizacje placówek oświatowych oraz budynków użyteczności publicznej. W te działania wpisuje się również montaż odnawialnych źródeł energii w postaci instalacji fotowoltaicznych. Mamy już kilka takich instalacji, a w tym roku powstaną kolejne – zapowiada.

Nowe instalacje fotowoltaiczne powstały dla dwóch basenów krytych, przy ul. Chryzantem w Rudzie, przy ul. Pokoju w Nowym Bytomiu, oraz w hali sportowej w Orzegowie. - Fotowoltaika wykorzystana zostanie do produkcji energii elektrycznej, która w przypadku basenów posłuży głównie do zasilania instalacji odpowiedzialnej za technologię wody basenowej. Cześć wyprodukowanej energii elektrycznej wykorzystana zostanie również do oświetlenia wewnątrz obiektów – mówi Zygmunt Grzybek, dyrektor MOSiR.

Co ciekawe, konstrukcja instalacji fotowoltaicznej, znajdującej się przy krytym basenie w Nowym Bytomiu, pełni też rolę zadaszenia parkingu.

Od roku baterie słoneczne funkcjonują także na basenie letnim. –W okresie największego nasłonecznienia, udaje się „wyprodukować” ponad 13 tys. KWh energii elektrycznej. Jeżeli przeliczy się to na pieniądze, to daje to ok. 6,5 tys. zł oszczędności na wydatkach za energię elektryczną w tym okresie - informuje Zygmunt Grzybek.

Czytaj więcej