Czytasz: Na dworcu kolejowym powstanie biblioteka

Na dworcu kolejowym powstanie biblioteka

W Rudzie Śląskiej-Chebziu powstanie biblioteka, obiekt będzie też służył pasażerom. Miasto kupiło właśnie ten budynek od spółki PKP.

Inwestycja związana jest z planami utworzenia w Chebziu centrum przesiadkowego.

Jak podało biuro prasowe rudzkiego magistratu, prace rewitalizacji dworca mają się rozpocząć w pierwszym kwartale 2018 r. i potrwać ok. półtora roku.

Podobną modernizację zrealizowano niedawno w Rumi w woj. pomorskim, gdzie we wnętrzach podupadłego niegdyś dworca kolejowego powstała biblioteka. Dziś prężnia działająca "Stacja Kultura" cieszy się dużą popularnością, a w ub.r. w prestiżowym konkursie zdobyła tytuł najpiękniejszej biblioteki na świecie.

Teraz władze Rudy Śląskiej chcą stworzyć tego typu miejsce u siebie. - Dzięki zakupowi obiektu przywrócimy do życia jeden z najpiękniejszych dworców na terenie Polski. Projekt adaptacji budynku na cele biblioteki wykreuje nową, oryginalną przestrzeń kultury, z której będą mogli korzystać nie tylko rudzianie, ale wszyscy mieszkańcy regionu – podkreśliła prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

W głównej hali budynku zaprojektowano antresolę, na której znajdą się regały biblioteczne i czytelnia. Dodatkowo w hali ma też powstać kawiarnia dostępna zarówno dla czytelników, jak i podróżnych. Docelowo do budynku dworca zostaną przeniesione zbiory Biblioteki Centralnej, które obecnie mieszczą się w siedzibie instytucji w dzielnicy Wirek.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Krystian Gałuszka wskazał, że zaangażowanie miasta w projekt "Stacja Biblioteka" pozwoli ocalić zabytkowy budynek. - Przede wszystkim jednak dworzec w Chebziu ma szansę stać się jednym z czołowych obiektów wizerunkowych Górnego Śląska – ocenił.


- Ten pomysł oceniam bardzo pozytywnie. Chociaż zawsze istnieje ryzyko, jeżeli chodzi o organizację i funkcjonowanie takiej placówki. Jednak nasza biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, robimy więcej, jesteśmy także centrum społecznym. Wcześniej już powołane zostało Centrum Inicjatyw Społecznych w Bykowinie, w zdegradowanej społecznie części dzielnicy, w starej szkole, i projekt się przyjął. Drugi przykład to centrum w dzielnicy Orzegów. Tam również ta formuła zdała egzamin - powiedział Krystian Gruszka.


Obok nowej, kulturalnej funkcji budynek jednocześnie będzie spełniać swe dotychczasowe zadania. Jak tłumaczą rudzkie władze, kupując nieruchomość od spółki PKP miasto zobowiązało się utrzymać dotychczasowe przeznaczenie obiektu. W budynku zostanie więc wygospodarowane miejsce przeznaczone na poczekalnię dla podróżnych, a także, w razie potrzeby, na kasy biletowe oraz pomieszczenia z urządzeniami przeznaczonymi do obsługi ruchu kolejowego.

Cała inwestycja wpisuje się w koncepcję budowy centrum przesiadkowego w tym rejonie. Węzeł przesiadkowy ma połączyć tramwajową i autobusową komunikację miejską oraz aglomeracyjną z kolejową komunikacją regionalną.

Koncepcja zakłada powstanie nowoczesnej infrastruktury torowo-sieciowej, drogowej, pieszo-rowerowej oraz z zakresu architektury obiektów służących obsłudze pasażerów" – tłumaczył naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Piotr Janik. Koncepcja przewiduje m.in. zagospodarowanie terenu wokół dworca, budowę parkingów, remont budynku dworca oraz budowę połączeń pieszo-rowerowych.

Jak przypomniał rudzki magistrat, budynek dworca w Chebziu wpisany został do wojewódzkiego rejestru zabytków w ubiegłym miesiącu. Dzięki tej decyzji miasto m.in. może ubiegać się zewnętrzne środki na remont obiektu i realizację planowanych projektów.

Budynek dworca w Chebziu jest jednym z symboli Rudy Śląskiej. Zespół stacyjny został wybudowany pod koniec XIX wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem tych zabudowań jest budynek dworca kolejowego. Jego elewacja została wykonana w formie "pseudo muru pruskiego", założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową.

Oprócz budynku dworca miasto nabyło też zabytkowy budynek byłej poczty, warsztat i magazyn oraz działki niezabudowane. Jak podano w informacji, wartość wszystkich nieruchomości wyniosła ok. 1,3 mln zł, a część z nich, wartych prawie 400 tys. zł, miasto przejęło od PKP S.A. nieodpłatnie.

Budowa centrum przesiadkowego w Chebziu wraz z rewitalizacją zabytkowego budynku dworca kolejowego wpisana została w Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030 r.

Czytaj więcej