Czytasz: Schron przeniesiony, można budować dalej

Schron przeniesiony, można budować dalej

02:05
Waży tyle co 50 samochodów, miał bronić w czasie wojny przed wrogiem, teraz przeszkadzał w budowie ważnej drogi. W środę został przeniesiony!

Pochodzący z 1938 r. schron pozorno-bojowy stanął na drodze budowlańców w okolicy ul. Pasiecznej w Rudzie Śląskiej. Tutaj powstaje trzeci odcinek trasy N-S. Dla nikogo nie było to zaskoczeniem, że schron znajduje się właśnie w tym miejscu, Wiedza o jego lokalizacji była powszechna. Zaskakująca i nieco kłopotliwa była dla budowniczych jego waga, około 70 ton. 

Schron był w dobrym stanie, ale częściowo zalany deszczówką. W środku zachowały się elementy stalowego wyposażenia - dwudzielne drzwi pancerne i pancerne zamknięcie strzelnicy ręcznego karabinu maszynowego. 79-letni zabytek został przeniesiony o 20 metrów na północ przez specjalistyczny dźwig o maks. udźwigu 250 ton. Sam proces przenoszenia trwał dosłownie kilka minut, ale przygotowania trwały tydzień.

Wielki dźwig przeniósł 70-tonowy schron! Zobacz zdjęcia! 

W pobliżu znajduje się jeszcze duży bunkier, który z jednej strony ominie trasa N-S, a z drugiej - towarzyszące jej chodnik i ścieżka rowerowa. Oba obiekty należą do części Obszaru Warownego Śląsk, jakim była Grupa Bojowa Wirek. Jej zadaniem była osłona od południa obecnej dzielnicy Rudy Śląskiej o tej nazwie i uzupełnienie obrony pomiędzy Punktem Oporu Nowy Bytom–Czarny Las, a Punktem Oporu Szyb Artura w Kochłowicach.

Zobacz proces przenoszenia 70-tonowego schronu w Rudzie Śląskiej!

Ruda Śląska - budowa trzeciego odcinka trasy N-S do końca 2018 roku

Powstający obecnie w Rudzie Śląskiej trzeci odcinek trasy N-S ma być gotowy do grudnia 2018 r. Liczy ponad 1,4 km - od ul. Bukowej do ul. Kokota. Na jego budowę (a także zakończoną już budowę drugiego odcinka) miasto dostało ok. 90 mln zł unijnego dofinansowania (ze środków na drogi wojewódzkie w obecnym Śląskim Regionalnym Programie Operacyjnym).

Na początku czerwca 2017 roku miasto uzyskało 110 mln zł unijnej dotacji z tego samego źródła na ostatni odcinek – do autostrady A4. Samorząd ma już dokumentację projektową tego najdłuższego, liczącego 1,7 km fragmentu trasy; zamierza ogłosić przetarg na jego wykonanie jeszcze w tym roku.

Kiedy dalszy ciąg trasy N-S?

Miasto planuje kontynuować budowę trasy N-S na północ, czyli od DTŚ do granicy z Bytomiem. W tym roku ma być gotowa dokumentacja na pierwszy odcinek - do ul. Magazynowej, co pozwoli na przygotowanie przetargu na budowę. W marcu ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie odcinka od ul. Magazynowej do granicy miasta, wraz z obwodnicą dzielnicy Godula.

 

Czytaj więcej