News, Komentarz

Ruchome schody na katowickim dworcu wciąż zepsute

"Ale przecież jest winda"

Trudno się doliczyć jak długo nie działają już ruchome schody na dworcu PKP w Katowicach. Pasażerowie obstawiają marzec, niektórzy kwiecień.

Pewne jest jednak, że Polskie Koleje Państwowe zapewniały kilka miesięcy temu, że zepsute schody przy dworcu autobusowym będą wnet naprawione.

- Schody zostały wyłączone ze względu na awarię kół napędu poręczy. Po wykryciu awarii firma serwisująca zamówiła części zastępcze, które zostaną użyte podczas naprawy. Koła sprowadzane są z Wielkiej Brytanii i powinny zostać dostarczone do końca tego miesiąca – zapewniała w maju Aleksandra Grzelak z biura prasowego Polskich Kolei Państwowych S.A.


Po ponad czterech miesiącach od tych zapewnień schody wciąż nie działają, a PKP nie wie, teraz kiedy ten stan się zmieni.

- Schody ruchome na dworcu zostały wyłączone z użytku przez firmę serwisującą z powodu zużycia eksploatacyjnego łańcuchów nośnych stopni. Dworzec w Katowicach czynny jest całodobowo i również w takim trybie działają urządzenia. Ze względu na ciągły ruch podróżnych w tym obiekcie schody ruchome są bardziej podatne na awarie – mówi Michał Stilger ekspert z wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A

- Chcemy, aby schody zostały naprawione najszybciej, jak to jest możliwe. Jesteśmy w kontakcie z firmą serwisującą, ale ze względu na powtarzające się usterki postanowiliśmy zrealizować gruntowny remont, który pozwoli ostatecznie wyeliminować problemy. Obecnie trudno określić jest termin realizacji. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia postępowania przetargowego i, być może, zamówienia części zamiennych – dodaje.

PASAŻEROWIE SĄ WŚCIEKLI


- Żal patrzeć na starsze osoby, które pokonują schody z walizkami lub torbami pełnymi zakupów. To wstyd, żeby przez tyle miesięcy w samym centrum aglomeracji nikt nie był w stanie naprawić usterki – denerwuje się Marek Białas mieszkaniec Katowic.

SZYBCIEJ NA PIECHOTĘ

Brakująca część do naprawy schodów, o której w maju wspominała Grzelak, z Wielkiej Brytanii zdążyłaby już przywędrować do Katowic na piechotę. Teraz się jednak okazuje, że nie chodzi o awarię kół tylko łańcuchów. Zepsute schody najwyraźniej jednak irytują tylko pasażerów.

- Warto dodać, że przedostanie się z dworca kolejowego na autobusowy, możliwe jest także za pomocą wind zlokalizowanych na klatce schodowej za kasami biletowymi. Informacja kierująca pasażerów do wind umieszczona jest na parawanach zabezpieczających nieczynne schody – mówi Stilger.

Czytaj więcej

Napisz do autora a.smolak@silesion.pl
Zmiana kategorii na: Wnętrza