Czytasz: Rozszerza się strefa „30”. Zobacz, ile pojedziesz na swoim osiedlu

Rozszerza się strefa „30”. Zobacz, ile pojedziesz na swoim osiedlu

Dziewięć nowych Stref Tempo „30” do końca roku pojawić ma się w Katowicach. - To rozwiązanie daje konkretne efekty. Wypadków w strefach jest mniej – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Przejeżdżając wczoraj obok katowickiej katedry, trzeba było uważać. Przy ulicy Wita Stwosza stały dwa radiowozy. I choć przyjechały tu specjalnie na spotkanie prasowe, popularna „suszarka” poszła w ruch. Po zaledwie kilku minutach był już pierwszy „złowiony”.

Lizak zamiast mandatu

- Dzisiaj dostanie pan pouczenie, ale następnym razem będą mandat i punkty karne – przestrzegał kierowcę policjant z drogówki. - Nie spodziewałem się, że zostanę bohaterem dnia – przyznawał Adrian Lesiak, kierujący zatrzymanym przez mundurowych passatem. Na liczniku w strefie, gdzie obowiązuje „30-stka”, miał niemal 60 km/h. - Zapamiętam, że tutaj trzeba zdjąć nogę z gazu – obiecywał. Zamiast mandatu z Wita Stwosza odjechał z... lizakiem. Na odwrocie smakołyk miał naklejkę przypominającą o katowickiej „30-stce”.

20km/h robi różnicę

- Takie rozwiązanie się sprawdza – podkreśla Paweł Barski, komendant katowickiej policji. Na dowód podaje dane statystyczne. - W 2014 roku odnotowaliśmy 22 wypadki z 22-ma rannymi, w tym jedną ofiarą śmiertelną. W 2016 roku - na tym samym obszarze, ale po wprowadzeniu strefy „30” - wypadków było już tylko 13, z 15-ma poszkodowanymi – wyliczał inspektor Barski.

- W sytuacji wypadku różnica między 50-tką a 30-stką na liczniku jest ogromna. Miejmy to w pamięci nie tylko w wyznaczonych strefach, ale w ogóle jeżdżąc po terenach miejskich – apelował obecny podczas spotkania Paweł Pochroń, kierowca rajdowy.

Na Tysiącleciu strefa Tempo 30 będzie nieco zmodyfikowana

Do serca wzięły sobie to władze Katowic. Skutkiem ma być kolejne rozszerzenie Strefy Tempo 30 ( pierwsza zaczęła obowiązywać w Katowicach dokładnie 17 sierpnia 2015 roku). - Począwszy praktycznie od zaraz aż do końca roku nowe oznakowania pojawią się w kilku nowych lokalizacjach – zapowiadał prezydent miasta Marcin Krupa. Jedną z największych, choć nietypowych stref będzie osiedle Tysiąclecia. - Tutaj, żeby nadmiernie nie tamować ruchu ograniczenie wyniesie 40 km/h – tłumaczył Krupa.

Nogę z gazu zdjąć będzie trzeba także m.in. we fragmencie Dąbrówki Małej, Brynowie czy Koszutce. - Wszędzie tam, gdzie po analizie, wydało się to nam najrozsądniejsze – zapewniają urzędnicy. Tych, których groźba mandatu nie przekonuje, spowolnić mają m.in. przeszkody w formie wysp i „garbów” drogowych.


Strefa Tempo 30 - Sprawdź, gdzie więcej jak 30km/h jechać nie będzie wolno:

Czytaj więcej