Silesion.PL

serwis informacyjny

Rozpoczęcie budowy drogi rowerowej wzdłuż ul. Korczaka w Katowicach coraz bliżej

Budowa DDR w rejonie Hallera fot. KAW

Budowa DDR w rejonie Hallera fot. KAW

Trzech wykonawców jest zainteresowanych budową drogi rowerowej wzdłuż ul. Korczaka w Szopienicach-Burowcu. To drugi etap realizacji prawie 2 km odcinka, biegnącego od ulicy Stacyjnej, przez Pogodną, Hallera i Korczaka aż do ulicy Borki.

– Infrastrukturę rowerową w Katowicach sukcesywnie rozwijamy. W tym roku oddaliśmy do użytku rowerzystów zjazd pod Rondo Ziętka oraz kolejny fragment drogi rowerowej wzdłuż ul. Gospodarczej dzięki czemu rowerzyści zyskali komfortowe połączenie rowerowe między Osiedlem Paderewskiego i Doliną Trzech Stawów, a Nikiszowcem i dalej w kierunku Szopienic oraz Giszowca. W Szopienicach-Burowcu oraz Dąbrówce Małej trwa już budowa drogi rowerowej w rejonie ulicy Hallera, która kontynuowana będzie wzdłuż ul. Korczaka i zostanie połączona z trasą rowerową nr 5. Liczę, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy prace wzdłuż ul. Korczaka – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Inwestycja da nowe połączenie rowerowe z miejskim Basenem Burowiec, a także będzie istotna w kontekście powstającej Doliny 5 Stawów – dodaje prezydent. Łączna długość infrastruktury rowerowej w Katowicach to blisko 190 km, z czego ponad 44 km powstały od 2015 roku, a wartość tych inwestycji przekroczyła 40 mln zł.

Droga dla rowerów o długości 850 m, której dotyczy prowadzony przetarg, będzie miała swój początek na wysokości szpitala psychiatrycznego i zostanie w większości poprowadzona wschodnią stroną jezdni. Na drugą stronę rowerzyści przedostaną się przejazdem sąsiadującym z nowym przejściem dla pieszych, czyli ok. 200 metrów za wieżą wodną. Stąd trasa poprowadzi dalej na północ, kończąc się 50 metrów przed skrzyżowaniem z ulicą Borki. Droga będzie dwukierunkowa. Przy drodze zostanie zamontowane oświetlenie, a w ramach prac zostaną także przebudowane zjazdy do posesji oraz chodniki w rejonie przejść dla pieszych.

Mapa rowerowa w rejonie Korczaka, Hallera
Mapa rowerowa w rejonie Korczaka, Hallera

Wpłynęły trzy oferty

W postępowaniu przetargowym na tę inwestycję swoje oferty złożyło trzech wykonawców: BUDIMEX S.A. (4,41 mln zł), ZRD I TZ „ROMUS” Jerzy Musiał, Maciej Rotyński Sp. Jawna (2,73 mln zł), a także konsorcjum firm F.H.U. DAMEKS Damian Turczyński oraz AMP Anna Proksa (2,56 mln zł). Tymczasem zarezerwowany na prace budżet to 2,67 mln zł. To oznacza, że zmieścił się w nim jeden wykonawca. Teraz komisja przetargowa będzie analizować złożone oferty, a harmonogram inwestycji zakłada, że roboty budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Budowa drogi rowerowej na Hallera już trwa

Droga objęta trwającym właśnie przetargiem to jeden z dwóch etapów wykonania połącznia ul. Techników i al. Niepodległości z trasą rowerową nr 5. Prace przy pierwszym z nich – czyli dotyczącym rejonu ulicy Hallera – już trwają. Obecnie wykonywane są konstrukcje nawierzchni chodnika i drogi rowerowej, prowadzona jest przebudowa sieci, a także budowa muru oporowego przy zjeździe z trasy S86.

– Zakończenie tego etapu inwestycji o wartości około 5,5 mln zł, planowane jest na I kwartał przyszłego roku. To oznacza, że z początkiem kolejnego sezonu rowerowego mieszkańcy zyskają ponad 1 200 metrów infrastruktury odseparowanej od ruchu pieszych i samochodów. Jedynie na krótkim odcinku – w rejonie skrzyżowania z ul. Kuśnierską – będzie to trasa pieszo-rowerowa ze względu na uwarunkowania terenu – tłumaczy Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Trwa budowa i projektowanie kolejnych odcinków

Sieć połączeń rowerowych w Katowicach jest konsekwentnie rozwijana. W ostatnim czasie pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Trzech Stawów oraz skrzyżowaniem z ulicą Lotnisko powstało ponad 700 metrów nowej drogi dla rowerów, wraz z realizacją nasadzeń oraz infrastruktury towarzyszącej – chodnika, dodatkowego oświetlenia, ławek i koszy na śmieci. Zakres prac, których wartość to ponad 2,5 mln zł, objął także budowę ronda u styku ulic Francuskiej, Trzech Stawów i Gawronów. Obecnie trwa tam procedura odbiorowa, a w najbliższych tygodniach rozpocznie się budowa miejsc parkingowych po stronie ogródków działkowych.

Kolejny z nowych odcinków sieci infrastruktury rowerowej powstał nieco ponad kilometr dalej. To efekt budowy nowego układu drogowego na osiedlu Paderewskiego. Inwestycja objęła rozwiązania dla wszystkich uczestników ruchu – jezdnię dla samochodów, miejsca parkingowe, chodniki oraz 550 metrów drogi dla jednośladów, biegnącej od ul. Granicznej do ul. Sikorskiego. 

W budowie jest trakt pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Meteorologów na odcinku od skrzyżowania z ul. Zgrzebnioka do skrzyżowania z ul. Porfirową, która została zgłoszona w ramach Budżetu Obywatelskiego. Prace w tym miejscu mają zakończyć się do końca września.

W trakcie realizacji są także prace projektowe poprzedzające budowę trzech kolejnych tras rowerowych. Mają one powstać wzdłuż ulicy Francuskiej (od ul. Lotnisko do ul. Damrota), pomiędzy ul. Barbary i ul. Kościuszki oraz wzdłuż ul. Morawa, od ul. Sosnowieckiej do ul. Brynicy.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze