Czytasz: Rozpoczął się "weekend cudów"

Rozpoczął się "weekend cudów"

"To jest piękne, bo przez 17 lat trwania projektu nie wydarzyło się ani razu tak, żeby jakaś rodzina została bez pomocy."

Rozpoczął się "weekend cudów" "Szlachetnej Paczki" podczas, którego darczyńcy dostarczają dary dla rodzin potrzebujących do niemal siedmiuset magazynów w całej Polsce. Organizatorzy poinformowali w sobotę, że w tym roku udało się przekroczyć liczbę 20 tys. rodzin, które otrzymają pomoc.

"Weekend cudów" to moment kulminacyjny trwającej cały rok akcji "Szlachetna Paczka". W sobotę rano, w Krakowie i Warszawie zaczęły działać tzw. magazyny medialne, gdzie swoje paczki przekażą m.in. osoby znane ze świata polityki i show-biznesu.

W Warszawie na czas akcji w magazyn paczek zmieniła się sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 132. Darczyńcy przywożą paczki od godziny 9. Na miejscu pomaga ponad 40 wolontariuszy.

Dwa dni, które zmienią Polskę na lepsze. Finał Szlachetnej Paczki

Jako jedni z pierwszych paczki przywieźli posłowie Władysław Kosiniak-Kamysz i Rafał Trzaskowski. Znalazły się w nich głównie produkty spożywcze. Swoją wizytę na miejscu zapowiedzieli m.in. Hubert Urbański, Agata Kulesza i Joanna Kulig.

- To właśnie +weekend cudów+, czyli wolontariusze zawożą paczki do starszego mężczyzny, wykładają cała tonę rzeczy, a on się patrzy i pyta - a ile ja mam za to zapłacić; przyjeżdża darczyńca do starszej kobiety, zakopał się i mówi, że przy okazji utwardzi tę drogę. Wczoraj słyszałem historię o wolontariuszach, którzy odwiedzili starszą kobietę mieszkającą na działkach i przy okazji wyremontowali jej domek - wymienia w rozmowie z PAP ks. Jacek Stryczek.

Pomysłodawca paczki przypomniał, że ideą akcji nie jest pomoc materialna, a pomoc w wyjściu z biedy. Podał przykład Pauliny, która sześć lat temu korzystała z pomocy "Szlachetnej Paczki", a "dzisiaj zrobiła paczkę razem ze swoim ówczesnym wolontariuszem i swoimi darczyńcami" - dodał.

Wolontariusze poinformowali w sobotę, że w tym roku udało się przekroczyć liczbę 20 tys. rodzin, które otrzymają pomoc.

Silesion podarował Szlachetną Paczkę

- Bardzo się cieszymy. Wczoraj ostatnie rodziny znalazły swoich darczyńców. To jest piękne, bo przez 17 lat trwania projektu nie wydarzyło się ani razu tak, żeby jakaś rodzina została bez pomocy. To żywe świadectwo tego, że jak ludzie maja szansę pomagać, to naprawdę pomagają - mówi Ewa Babicka, ze "Szlachetnej Paczki".

W tym roku wśród darczyńców znaleźli się m.in. para prezydencka, desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W pomoc włączyli się również piłkarze reprezentacji Polski, narodowa drużyna skoczków narciarskich oraz złoci medaliści olimpijscy.

"Weekend cudów" to moment kulminacyjny trwającej cały rok akcji "Szlachetna Paczka". W tym roku - jak podali organizatorzy - około 11 tys. wolontariuszy odwiedziło 35 tys. rodzin. Do projektu zostało włączonych ponad 20 tys. z nich.

"Szlachetna Paczka" działa od 2001 r. Podczas poprzedniej edycji łączna wartość materialna przekazanej pomocy przekroczyła 47 mln zł. Akcja ma zasięg ogólnopolski, a jej wolontariusze działają w 645 rejonach na terenie całego kraju.

autor: Marcin Chomiuk

Tak jak w roku ubiegłym i tym razem do akcji dołączył także Silesion.pl.

Magazyn Szlachetnej Paczki w Katowicach:

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News
42 minut temu Katowiczanin ofiarą zamachu w Strasburgu

MSZ przyznaje, że wśród ofiar zamachu jest Polak. Z naszych źródeł wynika, że jest nim katowiczanin. 36-letni Bartosz ściśle współpracował z Parlamentem Europejskim.

News
około 1 godziny temu Tragedia w Rudzie Ślaskiej. Nie żyje 77-latka

Samochód zmiótł 4 kobiety wychodzące z autobusu.

News, COP24
4 godzin temu Greta co piątek strajkuje dla klimatu. Teraz do wielkiego protestu ma dojść w Katowicach.

W czasach, w których polityczni liderzy zachowują się jak dzieci, dzieci muszą przyjąć rolę politycznych liderów. 15-letnia aktywistka ze Szwecji wzywa uczniów i rodziców do wielkiego strajku.

News
4 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News
4 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
4 godzin temu Prognoza pogody: Słabną opady śniegu. Co dalej z zimową aurą?

Jaka pogoda czeka nas do końca tygodnia?