Czytasz: Różowy Październik: Kobiety, dotykajcie piersi

Różowy Październik: Kobiety, dotykajcie piersi

Zaczyna się Różowy Październik, miesiąc świadomości raka piersi. Jakie są objawy raka piersi i jak badać piersi. Podpowiadamy.

https://silesion.pl/mezczyzno-zbadaj-piersiMężczyzno, zbadaj piersi
Dlaczego co roku media muszą w październiku przypominać o raku piersi? Bo mimo medialnych akcji, marszy i tysięcy przypinanych co roku różowych wstążek to nadal najczęściej występujący rak u kobiet. W Polsce diagnozuje się go corocznie u ok. 15 tys. pań. Prawdopodobnie 1 na 10 w Unii Europejskiej, 1 na 8 w USA i 1 na 12 kobiet w Polsce zachoruje na ten rodzaj nowotworu. Są jednak dobre wieści. 3 na 4 kobiety z rakiem piersi przeżyją 10 i więcej lat po diagnozie, czyli dwa razy dłużej niż 40 lat temu.

 

 

- To efekt odkrywania i wprowadzania nowych leków, a także poznania i coraz lepszego rozumienia biologii raka piersi – przyznaje dr n. med. Michał Jarząb z Instytutu Onkologii w Gliwicach. - Ten rok jest wyjątkowy. Po raz pierwszy od lat mamy dla naszych pacjentek z HER dodatnim nowotworem piersi nowe terapie. Muszę przyznać, że zmiana skostniałych zasad refundacji daje nadzieje. Obserwujemy poprawę efektów leczenia i to pomimo tego, że raka piersi rozpoznajemy częściej - wyjaśnia dr Jarząb.

Rak piersi to choroba niejednorodna. Dlatego onkolodzy najpierw oceniają, „ile jest raka w człowieku” - czyli zaawansowanie choroby oraz podtyp raka piersi, żeby wybrać najlepsze leczenie.

75 proc. chorych da się dziś wyleczyć

- Najtrudniejsza jest terapia w wypadku raka piersi potrójnie ujemnego, występującego u ok. 10 – 15 proc. kobiet chorych – tłumaczy dr n. med. Beata Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii. - Najbardziej zaawansowanym stadium choroby jest stopień IV – to rak tzw. uogólniony, przerzutowy czy rozsiany, w którym występują przerzuty do odległych narządów, najczęściej kości, wątroby czy mózgu. Takie chore cierpią fizycznie i psychicznie. Choroba rujnuje ich życie.Trudno tu mówić o sukcesie, prawda? - dodaje dr Radecka.

Przyczyny raka piersi

Nowotwory piersi to choroba przede wszystkim kobiet po menopauzie. Cóż, czasu nie potrafimy cofnąć. Czasem winne są geny. Na inne czynniki ryzyka mamy jednak wpływ. Otyłość, krótki okres karmienia piersią albo niekarmienie, siedzący tryb życia, nadużywanie alkoholu, dieta wysokotłuszczowa i wysokoprzetworzona. Szkodzimy sobie same. Więc zanim przypniemy różową wstążkę, może każda za wczasu uderzy się, nomen omen, w swoją własną pierś.

SAMOBADANIE PIERSI, JAK TO ZROBIĆ?

Ważną częścią profilaktyki jest samobadanie piersi. Podpowiadamy jak to zrobić. Zobaczcie przy okazji najpopularniejszy w tym roku w sieci film na ten temat, przygotowany dla argentyńskiej organizacji MACMA.

Czytaj więcej