Czytasz: Rozebrał się i wskoczył do stawu przy A4

Rozebrał się i wskoczył do stawu przy A4

W tak nietypowy sposób organizatorzy sobotnich Mistrzostw Polski w zimowym pływaniu pokazywali na czym polega ten sport.

Po Wełtawie pływają przez okrągły rok. - Czesi są prekursorami tego rodzaju sportu – mówi Marek Grzywa, członek klubu Silesia Winter Swimming. Przypomina, że w zeszłym roku zawody na słynnej praskiej rzece odbyły się już po raz 71.

U nas zimowe pływanie dopiero raczkuje. Ale już ma zagorzałych zwolenników. W najbliższą sobotę, w katowickiej Dolinie Trzech Stawów będzie się można o tym przekonać.

Dwie godziny wycinali przerębel

Specjalny sprzęt, kostium, tłuszcz chroniący przed zimnem? Nic z tych rzeczy. Miłośnicy zimowego pływania do wody wchodzą w takim samym rynsztunku jak latem. - W spodenkach i okularach – mówi pan Marek. Problem w zimie polega na tym, że by w ogóle móc pływać, często „basen” trzeba sobie urządzić. - Z pomocą siekier lub konkretniej – piły łańcuchowej – mówi Łukasz Tkacz, prezes Silesia Winter Swimming. Zdradza, że przerębel w stawie przy A4, tuż przy parkingu centrum handlowego, wspólnymi siłami wycinali przez dwie godziny.

Sine kolana i zastrzyk endorfin

W jakich butach chodzą zimowy pływacy? Najlepiej w klapkach, bo stopa przyzwyczaja się do zimna. - A stopy i ręce są najwrażliwsze – mówi Tkacz. Nie ukrywa, że pływanie na odkrytym akwenie zimą na początku boli. - Po kilku treningach ciało się jednak przyzwyczaja – zapewnia prezes Silesia Winter Swimming. W czwartek udowodnił to Marek Grzywa. Rozebrał się do spodenek, na głowę założył biały czepek pływacki i zanim wskoczył do przerębla, w takim rynsztunku przez dobre kilkanaście minut odpowiadał na pytania dziennikarzy. Potem usiadł na lodzie, zanurzył nogi w wodzie i wskoczył do środka. Woda miała 2 stopnie, powietrze zaś -4. Wyszedł z sinymi kolanami (to całkiem normalne, przekonywali specjaliści) i pełen pozytywnej energii.

zmagania na dystansie kilometra

W sobotę w Dolinie Trzech Stawów zmierzy się ponad 160 zawodników III Międzynarodowych Mistrzostw Polski, Pucharu Świata IISA oraz Pucharu Czech w zimowym pływaniu. Polem walki, która rozpocznie się o godz. 9 będzie staw Szlomiok (z plażą). Dystanse są różne. Od kilometra do 100 metrów, przy czym w szranki na najmniejszych dystansach stanąć może każdy. - Wystarczy przynieść zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia i tyle – zapraszają organizatorzy. Zapewniają: - Jak raz się spróbuje, to będzie się chciało zrobić to znowu.

„Twój ruch po zdrowie”

Mistrzostwom towarzyszy też akcja zdrowotna w centrum handlowym. W weekend będzie można zbadać się tu za darmo, a z pomocą trenerów personalnych, kosmetyczek i dietetyków - zadbać o swoją urodę. Będą m.in. pokazy zumby, tabaty, fitnessu oraz treningi dla seniorów. - Akcją „Twój ruch po zdrowie” chcemy zachęcić do tego, by zimą nie zapominać o sporcie – zapraszają organizatorzy przedsięwzięcia.

Czytaj więcej