Czytasz: Wzdłuż granic Polski staną ludzie odmawiający różaniec

Wzdłuż granic Polski staną ludzie odmawiający różaniec

7 października wzdłuż granic Polski stanie szpaler ludzi odmawiających różaniec w intencji Polski i całego świata.

7 października wzdłuż granic Polski stanie szpaler ludzi odmawiających różaniec w intencji Polski i całego świata – poinformował w czwartek Maciej Bodasiński, jeden z organizatorów wydarzenia. Akcję "Różaniec do granic" w tym tygodniu zaakceptowała Konferencja Episkopatu Polski.

Różaniec do granic. Dlaczego 7 października?

Jak informują organizatorzy, Stowarzyszenie Solo Dios Basta, 7 października zbiegają się dwie daty: święto Matki Bożej Różańcowej i 100. rocznica zakończenia objawień Matki Bożej w Fatimie.

- W Fatimie Maryja wezwała ludzkość do modlitwy różańcowej. Chcemy odpowiedzieć na to wezwanie, dlatego naszym hasłem jest: "Chodźmy z Maryją ratować świat". Czujemy, że świat, który nas otacza, potrzebuje ratunku. My chcemy zaproponować sposób: różaniec – powiedział Bodasiński.

Dodał, że planowane jest odmówienie czterech części różańca. Pierwsze dwie uczestnicy odmówią zwróceni twarzą do wnętrza kraju – w intencji Polski, następnie odwrócą się twarzą do świata i w ten sposób będą modlić się za świat.

- Modlitwa za kraj, za miasto, ma źródło w Starym Testamencie. Mury Jerycha padły pod wpływem modlitewnego szturmu. Wierzymy, że modlitwa z wiarą za jakieś miejsce dużej grupy ludzi przemienia je. Chcemy wiec otoczyć modlitwą całą Polskę – podkreślił Bodasiński.

Różaniec do granic wyrasta z Wielkiej Pokuty

Zaznaczył, że „Różaniec do granic” wyrasta z Wielkiej Pokuty, modlitwy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Solo Dios Basta, która odbyła się 15 października 2016 r. na Jasnej Górze i zgromadziła prawie 100 tys. ludzi.

- W Fatimie i w Gietrzwałdzie - gdzie Maryja objawiła się 40 lat przed objawieniami Fatimskimi – Maryja wzywała do pokuty i odmawiania różańca. Wielka Pokuta była odpowiedzią na wezwanie do pokuty. Teraz chcemy odpowiedzieć na Jej wezwanie do różańca – dodał Bodasiński.

W tym tygodniu pozytywnie o wydarzeniu wypowiedziała się Konferencja Episkopatu Polski. Jak poinformował Bodasiński, program wydarzenia został skierowany do Komisji Liturgicznej KEP i tam jest opracowywany. - Za miesiąc zostanie wydany opracowany przez KEP oficjalny program "Różańca do granic” – powiedział Bodasiński.

Dodał, że podjęcie inicjatywy należy do 22 diecezji, przez teren których przebiega granica Polski. W każdej z nich wyznaczeni zostaną księża - koordynatorzy oraz tzw. kościoły stacyjne – będzie ich ok. 200.

Różaniec do granic - jak będzie przebiegać akcja

Jak zapowiedział Bodasiński, wzdłuż całej granicy wyznaczone zostaną sektory; będzie ich ok. 3,5 tys. Będą też sektory specjalne, jak górskie szczyty, czy akweny. - Na morzu ustawią się rybacy w kutrach, na Bugu mamy już umówionych kajakarzy, którzy wyruszą z kościoła stacyjnego, by w kajakach utworzyć szpaler na rzece. Na wspólnej granicy Polski, Czech i Słowacji zaprosimy do modlitwy także Czechów i Słowaków. W jednym momencie wszyscy ci zgromadzeni ludzie rozpoczną modlitwę – podkreślił Bodasiński.

Wydarzenie poprzedza trwająca od 13 maja „Pielgrzymka do granic”, której organizatorem jest wspólnota Pielgrzymi Miłosierdzia. Jest to grupa byłych więźniów, którzy zobowiązali się pielgrzymować wzdłuż granic Polski w intencji „Różańca do granic”. Jak podkreślają organizatorzy, pielgrzymi nie mają ze sobą pieniędzy ani jedzenia. Nocują i jedzą w parafiach znajdujących się na trasie. 7 października mają dotrzeć z powrotem do Szczecina, skąd wyruszyli.

Pielgrzymka do granic od 13 maja

- Pielgrzymi Miłosierdzia łącznie będą szli przez 20 tygodni, co odpowiada liczbie części różańca. Granica Polski ma 3511 km – tyle mają do przejścia. To rodzaj duchowego i fizycznego przygotowania. Ci ludzie spotykają się z proboszczami parafii znajdujących się wzdłuż granicy, informują ich, jak będzie wyglądał "Różaniec do granic" – wyjaśnił Bodasiński. Dodał, że każdy, kto czuje się na siłach, może na tydzień dołączyć do pielgrzymki. Wyjaśnił, że można też włączyć się w pielgrzymkę poprzez codzienną modlitwę różańcową w intencji „Różańca do granic”.

Jak informują organizatorzy, w najbliższą niedzielę Pielgrzymi Miłosierdzia dotrą do Zakopanego, gdzie o godz. 8.30 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zostanie odprawiona msza św. w intencji „Różańca do granic”.

- To będzie duchowe otwarcie tego wydarzenia. Chcemy w niedzielę wspiąć się na Rysy, tam odmówić różaniec i oficjalnie ogłosić rozpoczęcie wydarzenia – zaznaczył Bodasiński.

Czytaj więcej