Czytasz: Równe prawa kobiet i mężczyzn?

Równe prawa kobiet i mężczyzn?

02:42
W „Trzech szybkich” wracamy do głosowania w Parlamencie Europejskim rezolucji ws. dyskryminacji. PO sprzyja kobietom i środowisku LGBTI bardziej niż PiS? Niezupełnie. Jan Olbrycht głosował przeciw.

 

- Ile głosów pan stracił wygłaszając tego typu opinie?

- Szczerze, jeśli nawet straciłem, to nie są moi wyborcy - mówi Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego, Platforma Obywatelska

Jan Olbrycht w Parlamencie Europejskim zasiada od pierwszych wyborów, w których Polacy mogli wybrać swojego przedstawiciela do tego gremium. Platforma Obywatelska w polityce krajowej często gra kartą równouprawnienia. Popierają protesty kobiet. Tęczowe flagi pojawiają się na wspólnych marszach w obronie i poszanowania praw i standardów europejskich. Tymczasem w głosowaniu dotyczącej rezolucji ws. dyskryminacji tylko jedna polska eurodeputowana zagłosowała za. Większość się wstrzymała od głosu. Julia Pitera, Jarosław Wałęsa i Jan Olbrycht byli przeciw.

- Zawsze głosuję za równością kobiet i mężczyzn. Zawsze głosuję przeciw, jeśli włącza się w to elementy, które nie dotyczą kwestii równouprawnienia - mówi Jan Olbrycht

kwestie „innego typu”

Rezolucja zawiera m.in. strategię na rzecz równouprawnienia płci, która obejmowałaby osoby transpłciowe i interseksualne.

- Jeśli jest bardzo mądry tekst, który w środku zawiera kwestie, które przeczą temu tekstowi, to w gruncie rzeczy jestem przeciw - przyznaje Jan Olbrycht.

PLATFORMA KONSERWATYWNA

Dla europosła, kwestie dotyczące aborcji, czy związane z mniejszościami seksualnymi są zupełnie inną kwestia niż prawa kobiet i mężczyzn oraz ich relacji. Zdaniem Jana Olbrychta związki małżeńskie są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet i mężczyzn.

- Nie można dyskryminować żadnych grup, w tym również mniejszości seksualnych, ale niedyskryminacja nie oznacza równych praw kobiet i mężczyzn. Przykładem jest małżeństwo. Dla mnie jest związkiem kobiety i mężczyzny. Kropka.

 

 

Czytaj więcej