Czytasz: Rowerowa autostrada? Już niebawem w Jaworznie

Rowerowa autostrada? Już niebawem w Jaworznie

W najbliższą niedzielę do użytku zostanie oddana pierwsza w Polsce autostrada dla rowerów. Inwestycja kosztowała ponad 25 mln złotych.

Jaworzno może pochwalić się pionierską inwestycją. Velostrada, czyli pierwsza w Polsce autostrada dla rowerów to bezkolizyjna droga szybkiego ruchu. Posiada 4 kilometry drogi dwujezdniowej oraz 7 kilometrów drogi jednojezdniowej, w której znalazł się również chodnik dla pieszych.

- To jest duży, rewolucyjny projekt. Pierwszy realizowany w Europie Środkowej. Projekt polegający na budowie velostrady, czyli zupełnie odrębnej drogi dla rowerów. Drogi, która ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Czyli łącznie to będzie czteropasówka jak autostrada dla samochodów- tak przed rokiem sprawę komentował Tomasz Tosza, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.

Rzeczywiście, inwestycja okazała się rewolucyjna z kilku względów. Przede wszystkim usprawniony zostanie ruch w bardzo rozproszonym Jaworznie. Velostrada ma połączyć północnozachodnią część miasta z Centrum oraz skutecznie skomunikować dwa największe osiedla w mieście, Stałe i Podłęża. Trasa rowerowej autostrady rozpoczyna się ul. Puszkina na Osiedlu Stałym, potem biegnie granicą terenów dawnej kopalni Jan Kanty i po śladzie dawnej linii kolejowej przed Podłęże, wzdłuż Trasy Śródmiejskiej w rejon Centrum Handlowego Galena.

Bezkolizyjność drogi dla rowerów zapewniło powstanie dwóch kładek oraz tunelu, które znalazły się między Osiedlem Stałym a Centrum. Ogólnie realizacja projektu robi wrażenie i przypomina trasy rowerowe budowane w Holandii. Jednak im bliżej otwarcia, tym więcej pojawia się problemów niezwiązanych z samą autostradą co z ludźmi. Mieszkańcy Jaworzna coraz częściej spacerują po Velostradzie. Ta sytuacja stanowi bardzo duże zagrożenie, ponieważ rowerzyści niejednokrotnie poruszają się z prędkością nawet do 50 km/h. Zderzenie osoby jadącej na rowerze z pieszym przy tak dużej prędkości może okazać się tragiczne w skutkach. Dlatego Urząd Miasta Jaworzno apeluje do spacerowiczów, by na Velosatradzie poruszali się po wyznaczonych dla siebie miejscach, co umożliwili spełnienie funkcji tej trasy.

Już niebawem ,,oficjalnie" będzie można korzystać z drogi szybkiego ruchu dla rowerów. Huczne otwarcie Velostrady odbędzie się 30 września. W programie wydarzenia znalazł się oczywiście 15-kilometrowy Rajd Rowerowy, którego meta ulokowana będzie na Rynku Głównym. Po rajdzie zaplanowano występy artystyczne oraz tzw. miasteczko rowerowe.