Czytasz: Rowerem w słusznej sprawie

Rowerem w słusznej sprawie

Uczestnicy Masy Krytycznej w najbliższy piątek, 30 grudnia, o 18.00, przejadą przez miasto z hasłem „Stop przemocy wobec dzieci”

Ta rowerowa impreza jest kolejnym wydarzeniem w ramach trwającej w Bytomiu kampanii w ramach akcji „Drogowskaz dla rodzin”. 

- Kampania wizerunkowa opiera się na znakach drogowych, dlatego zaprosiliśmy do udziału w akcji rowerowych pasjonatów – mówi Marta Szmelcer z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, pomysłodawczyni i koordynatorka akcji. 

fot. MOPR w Bytomiu

Pomysł poparł Roman Badura, organizator imprez rowerowych w Bytomiu, prywatnie ojciec dwójki dorosłych już dzieci. Od lat namawia bytomian do spędzania wolnego czasu aktywnie w towarzystwie swoich bliskich. Oprócz Mas Krytycznych organizuje też Rodzinne Rajdy Rowerowe, w których udział biorą całe rodziny z dziećmi. Jak mówi, na takich imprezach bliscy poznają się z innej strony, mają więcej czasu na rozmowę, dbają o siebie, pilnują, by na drodze nikomu nie stała się krzywda. 

Nie poniżam, nie szarpię, nie ośmieszam, nie wyzywam

Rowerzyści, którzy wezmą udział w najbliższej Masie Krytycznej otrzymają gadżety: lniane torby i notesy z logo kampanii. Przypomnijmy, opiera się ona na znakach drogowych, które w prosty sposób mają uzmysłowić rodzicom, jak postępować wychowując dzieci. Na znakach STOP pojawiają się takie hasła jak: nie poniżam, nie karcę, nie ośmieszam, nie obrażam, nie policzkuję, nie wyzywam, nie popycham, nie szarpię. Na znakach informacyjnych widnieją rysunki i napisy z hasłami: spędzam wspólnie czas, szanuję, akceptuję, słucham, przytulam, kocham. 

Plakaty, ulotki, citylihgty

fot. MOPR w Bytomiu

W mieście pojawiły się plakaty, ulotki i citylihgty z logo kampanii. Ulotki są kolportowane w miejskich instytucjach, szpitalach, przychodniach, sklepach i organizacjach pozarządowych. Wcześniej w ramach akcji, podczas specjalnych warsztatów, pracownicy socjalni, asystenci rodzin oraz kuratorzy sądowi zachęcali rodziców i opiekunów rodziców zastępczych do podniesienia kompetencji rodzicielskich. 

Ponadto w Biurze Promocji Bytomia, w ramach spotkań z ekspertem można było skorzystać z porad dotyczących wychowania. Swój głos będą miały również dzieci. Zorganizowano dla nich konkurs plastyczny, w ramach którego mają narysować, jak najchętniej spędzają wolny czas z dorosłymi. Zostanie on rozstrzygnięty w lutym, a zwycięskie prace będzie można oglądać w Biurze Promocji Bytomia. 

Słyszę, widzę, reaguję

Kampania jest finansowana ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Bytomski projekt „Drogowskaz dla rodzin” był jednym z nielicznych w Polsce, który otrzymał największą liczbę punktów. 

fot. MOPR w Bytomiu

Zespół

Pracował nad nim wieloosobowy zespół składający się z przedstawicieli: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”, Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "ARKA-MED", Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Bytomiu, Komendy Miejskiej Policji oraz Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu.

Czytaj więcej