Silesion.PL

serwis informacyjny

Rosną ceny nadmorskich apartamentów. Podsumowanie sezonu wakacyjnego 2023

Sezon wakacyjny ’23 nad polskim morzem nie był tak trudny, jak początkowo prognozowano. Rzeczywistość pokazuje, że Polacy nie rezygnują z wypoczynku nad Bałtykiem. Zresztą, nie tylko oni – nasi sąsiedzi także docenili uroki polskich plaż, co przekłada się na zarobki inwestorów posiadających apartamenty na wynajem. Ceny nieruchomości także nie pozostają na stałym poziomie, nieodmiennie pnąc się w górę.

ZAROBIĆ NA TRENDZIE – REKORDOWY BAŁTYK

Jak podaje Hotelarz.pl, Polacy nadal najchętniej wypoczywali nad Bałtykiem (37 procent, natomiast 22 proc. stanowiły osoby, które wyjechały w góry, a 19 proc. wybrało jeziora). Polskie morze doceniają także zagraniczni turyści: Północna Izba Gospodarcza szacuje, że wzrost zainteresowania polskim morzem turystów z Czech sięga nawet 40 proc. Ilość turystów z Czech w zachodniopomorskich kurortach wzrosła o nawet 25% w stosunku do wcześniejszego sezonu. Czesi doceniają polskie plaże ze względu na szybki i łatwy dojazd i łagodny klimat, gdyż Grecja czy Hiszpania staje się, zwłaszcza dla starszych turystów, zbyt upalna i sucha. Trend ten widać także w wynikach Bel Mare &Aqua Resort w Międzyzdrojach, dla którego był  to rekordowy rok, jeżeli chodzi o liczbę gości z tego kraju.

– W tym roku odwiedziło nasz blisko 4 tysiące turystów z Czech. Ogólna liczba Gości wyniosła w lipcu 50 tysięcy, zaś w sierpniu jeszcze więcej, gdyż 58 tysięcy. Bel Mare &Aqua Resort jest obecnie jednym z największych obiektów hotelowych w Polsce – ma ponad 1000 dostępnych pokoi i apartamentów, średnie obłożenie w lipcu w obiektach zarządzanych przez Prestige wynosiło 82%, a ceny noclegów wzrosły w stosunku do poprzedniego roku. W przyszłym roku spodziewamy się dalszego wzrostu obłożenia – stwierdza Krzysztof Kraskowski – dyrektor Bel Mare &Aqua Resort.

APARTAMENTY NA FALI WZNOSZĄCEJ

Biura sprzedaży apartamentów wakacyjnych odnotowują wzrost zapytań. Wzrosła także sprzedaż lokali w Bel Mare – obiekcie w Międzyzdrojach posiadających w pełni wyposażone apartamenty, prywatną plażę oraz szereg atrakcji dla dzieci (animacje, kidsplay, wodny plac zabaw, całoroczne lodowisko, game port, itp.). Ceny mieszkań w Bel Mare wzrosły już na przełomie czerwca i lipca, zaś w październiku deweloper przewiduje kolejne wzrosty. Od 2019 roku wartość sprzedawanych mieszkań w projekcie zwiększa się o blisko 12% rok do roku (więcej niż inflacja w analogicznym okresie).

– Polska turystyka ewoluuje, często zamiast hotelu wybieramy apartamenty wakacyjne na wynajem dające większą swobodę. Taka forma turystyki cieszy się coraz większą popularnością – czego potwierdzeniem jest obłożenie  apartamentów wakacyjnych Bel Mare, które wyniosło latem średnio 83 procent natomiast niektóre apartamenty zarejestrowały obłożenie przekraczające nawet 90%. Apartament przynosi także korzyści jego właścicielowi – oprócz dochodu z wynajmu może cieszyć się stałym wzrostem wartości nieruchomości – mówi Piotr Siwiec, dyrektor handlowy Prestige. Zakup apartamentu nie tylko chroni przed inflacją,  daje też spokojną głowę w porównaniu do tradycyjnego wynajmu, gdyż zarządzanie można powierzyć profesjonalnemu operatorowi – dodaje Siwiec.

Zachodniopomorskie wiodło prym w rezerwacjach i zapytaniach. Jak podaje Hotelarz.pl, średnia wartość pakietu z noclegiem, śniadaniem, pozostałymi formami wyżywienia i dodatkowymi atrakcjami przygotowywanymi przez hotele wzrosła o 8,2 procent do 724 zł za dobę,  a na  Pomorzu Zachodnim 846 zł.

Turyści jednak, i to nie tylko polscy kalkulowali wydatki szukając cenowych okazji i składając zapytania lub rezerwacje bezpośrednio na stronach hoteli, z pominięciem pośredników.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze