Czytasz: Hotel Silesia nocnym klubem w "Rojście"

Hotel Silesia nocnym klubem w "Rojście"

Katowice i Zabrze w najnowszym polskim serialu. Jakie miejsca pokazali filmowcy?

"Rojst" to pięcioodcinkowy, kryminalny serial w reżyserii Jana Holoubka. Akcja rozgrywa się w latach '80, w małym mieście, w którym dochodzi do podwójnej zbrodni: młodej prostytutki i komunistycznego działacza. W tym samym czasie samobójstwo popełnia również para nastolatków. Własne śledztwo w sprawie zbrodni zaczynają dziennikarze "Kuriera Wieczornego" - Witold Wanycz i Piotr Zarzycki. Tym małym miastem są m.in. Katowice i Zabrze.

W serialu wykorzystano miejsca, wskazane przez Silesia Film Commission, jednostkę zarządzaną przez Instytucję Filmową Silesia Film. Jakie obiekty na Śląsku wybrano?

Zdjęcia realizowane były głównie na obszarze Katowic. W serialu będzie można zobaczyć charakterystyczne punkty w centrum miasta, panoramy Katowic, Spodek oraz ulice Skargi, Winklera czy Dworcową. W "Rojście" pojawiają się także blokowiska na osiedlu Zadole (ul. Gdańska) oraz nieczynny Hotel Silesia, czyli serialowy Hotel Centrum, który pełni tam również... funkcję klubu nocnego. Część zdjęć odbywała się w Zabrzu. Tam wykorzystano areszt oraz kamienicę przy ul. Zamoyskiego. 

 

O CZYM JEST "ROJST" ?

Tytułowy "Rojst" w nowym serialu Showmaxa to miejsce bagniste, podmokłe grzęzawisko. Na ekranie po raz kolejny będzie można zobaczyć wspólnie występujących Andrzeja Seweryna i Dawida Ogrodnika, którzy poprzednio wystąpili w relacji ojciec-syn w filmie "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego. Po za tym pojawi się pochodząca z Raciborza Magdalena Walach, Piotr Fronczewski, Zofia Wichłacz czy Ireneusz Czop. Jan Holoubek wraz ze współautorem scenariusza, Kasperem Bajonem, zaplanowali już kolejny sezon, który ma składać się z sześciu odcinków. Przyszłość drugiej odsłony "Rojsta" uzależniona jest jednak od wyników oglądalności na platformie. 

Serial promowany jest coverem utworu "Wszystko czego dziś chcę" wykonanego przez Monikę Brodkę oraz prologiem, w którym Piotr Fronczewski opowiada o tym, co wydarzyło się w nocy poprzedzającej historię serialu. 

Czytaj więcej