Czytasz: Rocznica Wujka: z apelem smoleńskim albo bez honorów?

Rocznica Wujka: z apelem smoleńskim albo bez honorów?

Marszałek województwa, prezydent Katowic, dyrekcja Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, NSZZ „Solidarność”, IPN i NBP zabiorą głos w sprawie obchodów 35. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.

- To ma być wspólne świętowanie i upamiętnienie trudnej historii Śląska ponad podziałami - powiedziano nam w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.

Dziś w jego katowickiej siedzibie odbędzie się konferencja zapowiadająca wspólną inicjatywę obchodów wydarzeń z 1981 roku.

Zrezygnują z asysty wojskowej?

Punktem programu, który budzi największe kontrowersje jest apel pamięci. Uroczystości mają odbyć się z udziałem wojska. To jednak, zgodnie z decyzją Antoniego Macierewicza, wiąże się koniecznością odczytania tzw. „wersji smoleńskiej”.

Marszałek Województwa, Wojciech Saługa podkreśla, że nie widzi uzasadnienia dla łączenia tych dwóch tragicznych wydarzeń, jednak w przeciwieństwie do obchodów 11 listopada tym razem nie jest organizatorem, a jedynie zaproszonym gościem.

Do sporu o treść apelu nie włączy się prezydent Katowic Marcin Krupa. Jednak jak nieoficjalnie dowiedział się Silesion.pl, Krzysztof Pluszczyk – przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” Poległych 16 grudnia 1981 r., przygotował wniosek o nieodczytywanie nazwisk katastrofy z 10 kwietnia.

Jak pokazują przykłady z całego kraju, sam wniosek nie wystarczy. Konieczna byłaby rezygnacja z asysty wojskowej. Ta decyzja z pewnością wywoła spore kontrowersje. Obchody 35. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta RP - Andrzeja Dudy.

16 grudnia obchody rozpoczną się Biegiem Dziewięciu Górników. Wystartują w nim uczniowie szkół z całego województwa. Pobiegną też samorządowcy, jak podkreślają, ponad podziałami. Będzie jednocząca msza, wspólny przemarsz pod Krzyż Pomnik Górników, składanie wieńców i apel poległych.

Czytaj więcej