Czytasz: Bieg 9 górników
Rozpoczęły się obchody 35. rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek".

430 uczniów wbiegło na metę przy kopalni Wujek. W Biegu Dziewięciu Górników wzięli udział uczniowie z Katowic, Zabrza, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Sosnowca, Siemianowic, Pyskowic, Gliwic Ornontowic, Tychów, Mikołowa, Zawiercia i Piekar Śląskich. Każdy biegacz miał na sobie koszulkę z wizerunkiem jednej z dziewięciu ofiar pacyfikacji kopalni z 16 grudnia 1981 roku.

- To wy jesteście świadkami tej pamięci. Pamięci, którą niesiemy dla przyszłych pokoleń. To dla was są te uroczystości - mówił Robert Ciupa, szef Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności

Biegli z flagami i z dziewięcioma brzozowymi krzyżami. Pod kopalnią odśpiewano hymn, złożono wieńce i zapalono znicze.

Stanisław Płatek, podkreślał, że cieszy go aktywność młodych mieszkańców województwa. Szczególnie wyróżnił Szkołę Podstawową nr 5 z Katowic, która 9 czerwca przyjęła imię Dziewięciu Górników z Wujka.

Wielu pyta czy było warto? Przypominam wtedy słowa Kasi Kopczak, która straciła ojca w wieku zaledwie dwóch lat. Ona powiedziała, że było warto. Bo wie, że z tego, co się tutaj wydarzyło, spłynęło wiele dobra. Ci górnicy zginęli za to, żebyśmy żyli w innym, lepszym i wolnym kraju.
- mówił Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 roku

 

Górnicy z Wujka 

Józef Czekalski urodził się 28 listopada 1933 r. Był jednym z sześciu górników, którzy zginęli na miejscu w kopalni Wujek – 16 grudnia 1981 r. Trafiły go dwa pociski. Jeden w klatkę piersiową. Drugi w lewą stopę. Z karty – zgłoszenia zgonu wynika, że został zastrzelony około godziny 12:00.

Józef Krzysztof Giza urodził się 13 marca 1957 r. W czasie pacyfikacji został postrzelony w szyję. Jednak kula przeszyła krtań i rozerwała tętnicę szyjną.

Joachim Gnida urodził się 5 stycznia 1953 r. Został postrzelony w głowę. Został przewieziony do Centralnego Szpitala Górniczego w Katowicach – Ochojcu. Zmarł dwa tygodnie później nie odzyskawszy przytomności.

Ryszard Gzik urodził się 19 marca 1946r.W czasie pacyfikacji strajku zginął na miejscu od strzału w głowę.

Bogusław Kopczak urodził się 7 października 1953 r. Zginął na miejscu od postrzału w brzuch. Zginął na miejscu. Bezpośrednią przyczyną śmierci był krwotok wewnętrzny.

Andrzej Pełka urodził się 18 lutego 1962 roku. Z postrzałem głowy został przewieziony do Szpitala Górniczego w Ochojcu. Przeszedł operację, ale w nie udało się ostatecznie zatrzymać krwawienia.  Zmarł pięć minut po północy.

Jan Stawisiński urodził się 29 czerwca 1960 Do szpitala w Katowicach-Szopienicach trafił z postrzałem w głowę. Zmarł 25 stycznia 1982r nie odzyskawszy przytomności.

Zbigniew Wilk urodził się 22 lipca 1951 r. W czasie pacyfikacji kopalni przez siły milicyjno- wojskowe został dwukrotnie postrzelony. Zginął na miejscu.

Zenon Zając urodził się 12 listopada 1959 r. Zginął na miejscu od strzału oddanego z większej odległości.

źródło: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Czytaj więcej