Czytasz: Segregują. Nic nie stanowi dla nich przeszkody

Segregują. Nic nie stanowi dla nich przeszkody

Jaworzno chce pomóc niepełnosprawnym w dbaniu o ekologię. Przykład posłużył innym miastom w województwie.

Segregować każdy może

Z takiego założenia wyszła firma ENERIS Surowce i jako pierwsza w branży komunalnej robi wszystko, aby każdy, również osoby niepełnosprawne, mógł dbać o ekologię.  „Segreguję - nie widzę przeszkód”, to hasło nowej akcji wdrażanej przez ENERIS, w ramach której stworzono naklejki. Mają one umożliwić niewidomym oraz słabowidzącym aktywny udział w segregacji śmieci. Czarno-żółte oznaczenia dotyczą sześciu rodzajów odpadów. Naklejki informują o bioodpadach, papierze, szkle, plastiku, bateriach i odpadach zmieszanych. Etykiety opisane są za pomocą alfabetu Braille’a i są połączeniem kontrastowych kolorów.

Pierwsi w Polsce

Cała akcja rozpoczęła się w Jaworznie. Miasto wraz z ENERIS, jako pierwsze w Europie chce pomóc niepełnosprawnym w segregacji. Oznaczenia pojawiły się już w jaworznickim urzędzie, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Jaworzno mocno zaangażowało się w projekt.

 - W latach 70, 80, a nawet 90 nie myślano o udogodnieniu życia osobom niepełnosprawnym, teraz te błędy są naprawiane. Są jednak obszary, które należy cały czas wzmacniać, a wręcz myśleć o nowych – komentuje Tadeusz Kaczmarek – zastępca prezydenta miast.

Naklejka dla każdego

Już 7 miast z województwa śląskiego ma nowe naklejki. Listę miejscowości, w których pojawiły się etykietki, można sprawdzić na stronie grupy ENERIS. Każdy, kto chce dołączyć do akcji otrzyma naklejki bezpłatnie. Chętni mogą zgłaszać się do Centralnego Biura Obsługi Klienta ENERIS, napisać na adres mailowy ok@grupa-eneris.pl lub zadzwonić pod numer 801 003 838. W pakiecie potrzymają sześć naklejek we wszystkich kategoriach.  

Na naklejkach się nie skończy

Oprócz naklejek Grupa ENERIS przygotowała również specjalną opcję na swojej stronie. W prawym górnym rogu strony można zmienić kolorystykę portalu, tak aby była ona przyjazna dla osób niedowidzących. 

Firma chce rozszerzyć swoje działania i planuje, że do końca pierwszego kwartału przeszkoli wszystkich pracowników biur MPO w Jaworznie z zakresu obsługi klienta z niepełnosprawnością. Ponadto, do końca 2017 wszyscy kierowcy i ładowacze śmieciarek odbierających odpady z całego kraju mają przejść takie szkolenia.

  

 

Czytaj więcej