Czytasz: "Bogowie" będą operować robotami

"Bogowie" będą operować robotami

W Zabrzu trwa XIV Konferencja Roboty Medyczne. Czy Robin Heart zastąpi chirurga?

Pamiętacie film "Bogowie", o profesorze Zbigniewie Relidze i jego pionierskich przeszczepach serca? Czy w przyszłości chirurgów zastąpią roboty?

- Tego jeszcze nie wiemy, ale usilnie pracujemy nad tym, by roboty im pomagały. Nasze najnowsze „dziecko”, przenośny robot Robin Heart PortVisionAble, służy do sterowania torem wizyjnym, co pozwala dokładnie widzieć pole operacyjne. Zastępuje jednego asystenta przy stole operacyjnym. Spakowany w walizce, pojedzie z chirurgiem wszędzie i pomoże mu nawet operować w pojedynkę - mówi  dr hab.  Zbigniew Nawrat z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.

Robot do tego może być precyzyjniejszy, szybszy, a nawet… bezpieczniejszy od człowieka. I przede wszystkim ma być mniej inwazyjny.

– W wypadku operacji na sercu nie będziemy musieli rozcinać mostka,  wystarczą małe dziurki, wykonane cienkimi narzędziami, które mają różną ruchliwość końcówek. Operacja dokonywać się będzie przez niewielkie otwory w ciele- tłumaczy dr hab. Zbigniew Nawrat.

Po raz pierwszy po latach badań i testów na zwierzętach, którym przyglądał się jeszcze prof. Zbigniew Religa, Robin Heart PortVisionAble, zanuży wkrótce swoje cienkie ostrza w ciało człowieka.

Operację z użyciem robota Robin Heart PortVisionAble, w przyszłym roku przeprowadzi dr n. med. Grzegorz Religa, syn prof. Zbigniewa Religi, sławnego kardiochirurga i założyciela Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Operacja odbędzie sie w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi. Robot, opracowany w zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii z pomocą partnera przemysłowego projektu, koszalińską firmę Meden-Inmed to lekki przenośny robot do operacji endoskopowych.

I właśnie pierwsze kliniczne zastosowanie polskiego robota z rodziny Robin Heart będzie jednym z tematów wiodących podczas rozpoczynającej się dziś  XIV Konferencji Roboty Medyczne, jaka do 10 grudnia br., odbywać się będzie w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

Zainteresowanie robotami w FRK zapoczątkowała wizyta wybitnego niemieckiego specjalisty, prof. Friedricha Mohra, i pokaz nowych technologii w chirurgii, ze słynnym robotem chirurgicznym DaVinci na czele.

– Pojawił się wówczas pomysł na naszego własnego robota. Profesor Religa zapytał tylko: kiedy będę mógł nim operować? – wspomina dr Nawrat.

Zabrzańską konferencję otworzą goście z Węgierskiej Akademii Nauk Centrum Badań Energii w Budapeszcie wykładami wprowadzającymi z zakresu projektowania mikrourządzeń wykorzystywanych w rozmaitych dziedzinach techniczno-medycznych - od sensorów stosowanych w motoryzacji, po sensoryczne implanty przydatne w neurologii.

Kontynuacją praktycznych wątków związanych z rozwojem robotyki medycznej będzie wystąpienie dr n. med. Grzegorza Religi. Planowaną operację z użyciem robota Robin Heart PVA komentować będzie podczas konferencji grono ekspertów z zakresu chirurgii zabiegowej: prof. dr hab. n. med. Józef Dzielicki, dr n. med. Krzysztof Borkowski, dr hab. n. med. Michał Zembala, dr hab. n. med. Damian Czyżewski oraz dr hab. n. med. Tadeusz Morawiec. Przedstawione zostaną również doświadczenia z dziedziny chirurgii robotowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, który jako jedyna placówka w Polsce, ma na swoim wyposażeniu amerykańskiego robota da Vinci.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, jako gospodarz konferencji, zaprezentuje zakres prac własnych związanych z rodziną robotów Robin Heart, w tym Tele Robina jako platformę wielonarzędziową umożliwiającą techniczne i systemowe przygotowanie robotów Robin Heart do operacji na odległość.

Czytaj więcej