Czytasz: Robert Lewandowski podzielił Kuźnię Raciborską

Robert Lewandowski podzielił Kuźnię Raciborską

03:37
Robert Lewandowski jest na językach mieszkańców Kuźni Raciborskiej. Część z nich domaga się nazwania jego imieniem aktualnej ulicy gen. Karola Świerczewskiego. Pozostali mieszkańcy protestują.

Kuźnia Raciborska jest wśród tych polskich miast, które do września muszą zmienić nazewnictwo ulic w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej. W w mieście trwa dyskusja nad zmianą nazw pięciu z nich. Podczas konsultacji społecznych zostały przedstawione nowe propozycje, które zaprezentowano podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Cztery z nich zostały uchwalone.

- To są takie typowe nazwy jak Spacerowa, Leśna. Jedna została poddana dyskusji -  tłumaczy Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Dyskusyjną ulicą została ta imienia generała Karola Świerczewskiego. Miałby go zastąpić… Robert Lewandowski.

ULICA IMIENIA ROBERTA LEWANDOWSKIEGO

O ulicę upomniał się lokalny klub sportowy sztuk walki. Petycję o zmianę nazwy ulicy podpisało 160 mieszkańców.

- Jest to inicjatywa oddolna, od młodzieży. Robert Lewandowski wzbudza w nich pozytywne emocje, jest dla nich idolem. Może być patronem ulicy w Kuźni Raciborskiej - przekonuje Jacek Gąska, podinstruktor w Miejskim Ośrodku Kultury i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.

zobacz wideo:

MIESZKAŃCY PODZIELENI

Ponad tysiąc mieszkańców ulicy generała Karola Świerczewskiego jest mocno podzielonych w kwestii przyjęcia propozycji nowej nazwy. Część z nich uważa, że jest to “widzi mi się” młodzieży oraz, że nie powinno się nadawać nazwy ulicy nazwiskami osób, które jeszcze żyją.

- Nie podoba nam się ten pomysł. To jest człowiek, który jeszcze żyje. Robert Lewandowski to fajny chłopak, ale bez przesady, by nadawać jego nazwiskiem nazwę ulicy. Lewandowski jest idolem teraz. A co jeśli za rok mu forma spadnie - tłumaczy starszy mieszkaniec jednego z bloków przy obecnej Świerczewskiego. 

Młodsi mieszkańcy osiedli opozycyjnie uważają, że jest to znakomity pomysł, który doceni piłkarza oraz pokaże, że miasto jest nowoczesne i stawia na sport. Nie zabrakło również głosów absolutnego sprzeciwu, związanego z kompromitacją miasta na oczach całej Polski. Niektórzy mieszkańcy zarzucili burmistrzowi brak efektywnych konsultacji społecznych, bowiem te, które były przeprowadzone, miały bardzo niską frekwencją.

KOLEJNE POMYSŁY BURMISTRZA

Jeśli Robertowi Lewandowskiemu nie spodoba się pomysł zmiany ulicy w Kuźni na jego imię, to burmistrz miasta ma kolejnego asa w rękawie.

- Mamy jeszcze stadion! No i salę gimnastyczną, która może nosić imię żony piłkarza - Anny Lewandowskiej. Tam dzieciaki trenują sporty walki. Panie Robercie, składam propozycję nie do odrzucenia - podsumowuje Machała.

źródło: facebook.com/rl9official

CO NA TO ROBERT LEWANDOWSKI?

Przedstawiciele kuźnickiego magistratu próbowali za pomocą mediów społecznościowych skontaktować się z piłkarzem. Menadżer Lewandowskiego przekazał we wtorek informację o tym, że do Roberta wpłynęło zapytanie. Na razie jednak bez odpowiedzi. Burmistrz liczy na to, że piłkarz się odezwie i jego Kuźnia zostanie, jak twierdzi, “pępkiem świata”, a sam piłkarz zaśpiewa “Sto lat” na 50-lecie miasta.

Czytaj więcej