Czytasz: Reżyser z Katowic zrobi film o Przemyku

Reżyser z Katowic zrobi film o Przemyku

Jan P. Matuszyński, autor głośnej „Ostatniej rodziny”, nakręci film o Grzegorzu Przemyku, na podstawie książki Łazarewicza nagrodzonego Nike.

Cezary Łazarewicz odebrał przed kilkoma dniami nagrodę Nike za swoją książkę „Żeby nie było śladów”. Po raz pierwszy tą nagrodą uhonorowano reportaż, książkę dobrą literacko i ważną dla nas dzisiaj. To historia zabójstwa Grzegorza Przemyka, maturzysty z Warszawy. Dobrze się składa, że właśnie tę książkę nagrodzono najważniejszym polskim literackim wyróżnieniem.

Właśnie ten temat wziął bowiem na warsztat Jan P. Matuszyński, młody reżyser, który zebrał laury za „Ostatnią rodzinę”.

Jego najnowszy film ma być adaptacją reportażu historycznego Cezarego Łazarewicza.

Opowie historię Grzegorza Przemyka, który został zabrany na komisariat milicji w czasie, w którym świętował zdaną maturę. Został dotkliwie pobity i zmarł dwa dni później, 14 maja 1983 roku.

Opowieść o zbrodni bez kary

Jak podkreśla Matuszyński, kino rządzi się swoimi prawami i teraz przed ekipą filmową długi proces badań materiałów historycznych. Jak zapowiada producent Aurum Film „to opowieść o zbrodni bez kary, ale przede wszystkim o totalitarnej władzy, która nie cofnie się przed niczym”. Scenariusz napisze Kaja Krawczyk-Wnuk, a konsultantem ma być Cezary Łazarewicz. Historia dostała dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 200 tys. złotych przyznane przez ekspertów PISF na rozwój scenariusza to ponad połowa kwoty, o którą aplikowali producenci.

Ekipa filmowa jest w fazie przygotowań, a film powinien być gotowy za trzy lata.

Jan P. Matuszyński urodził się w Katowicach. Tutaj studiował reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego. Jego „Ostatnia rodzina”, opowieść o rodzinie Beksińskich, została świetnie przyjęta i zebrała szereg nagród, w tym „Złotego Lwa” na festiwalu w Gdyni i Paszport Polityki za debiutancki film fabularny. W październiku odbędzie się premiera drugiego sezonu serialu HBO "Wataha", który wyreżyserował wspólnie z Kasią Adamik.

Na film o Grzegorzu Przemyku czekamy z niecierpliwością.

Czytaj więcej