Czytasz: Rewolucyjne zmiany w metropolitalnym transporcie

Rewolucyjne zmiany w metropolitalnym transporcie

07:30
Jedna taryfa, jeden bilet i beacony zamiast kasowników. Rozwiązania testowane w Estonii mają stać się standardem komunikacyjnym w metropolii.

KZK GOP przez lata zyskał miano twierdzy byłych prezydentów. Wystarczył miesiąc funkcjonowania metropolii, żeby organizację transportu wymyślić inaczej. Testy mają ruszyć już w grudniu. Wspólna taryfa ma obowiązywać w 41 gminach metropolii już od stycznia 2018.

Różnokolorowe autobusy i bilety MZK Tychy, KZK GOP czy MZKP Tarnowskie Góry mają pozostać wyłącznie wspomnieniem. Na ulice metropolitalnych gmin wyjadą autobusy z jednolitą taryfą.
Bedą nowe barwy metropolii i jeden organizator.

Bilet skasujesz beaconem, bez wyciągania komórki z kieszeni. Te rozwiązanie testowane w Estonii ma stać się standardem komunikacyjnym w metropolii.

To nie są rozwiązania kosmiczne. Aplikacja wykrywa pasażera w autobusie i pobiera opłatę. Budujemy komunikację od nowa. Musimy być otwarce na tego rodzaju rozwiązania - mówi Kazimierz Karolczak

Technologia ma być tańsza i lepsza niż ŚKUP. Stary system może zostać zaadaptowany do nowych rozwiązań, żeby nie marnotrawić juz raz wydanych pieniędzy, ale standardem mają być płatności zbliżeniowe i beacony.