Czytasz: Rewolucja na Tylnej Mariackiej. Będzie podobna do... Wenecji

Rewolucja na Tylnej Mariackiej. Będzie podobna do... Wenecji

Słynie z nich m.in. Wenecja. Teraz pierwszy wielopoziomowy parking pojawić się ma na ul. Tylnej Mariackiej.

Jak pomieścić kilkaset aut, gdy miejsca jest dla kilkudziesięciu? Wiedzą to w wielu miastach Europy. Na przykład w Wenecji, po której autem poruszać się nie tylko nie wolno, ale po prostu nie można. Dojeżdżając do centrum, znaki kierują nas do wielopoziomowych parkingów. Mają po kilkanaście metrów wysokości i mieszczą tyle aut, że chyba jeszcze nikt nie narzekał na brak wolnego miejsca. Co innego w Katowicach. W stolicy Górnego Śląska miejsc postojowych jest jak na lekarstwo. Zwłaszcza w centrum.

Tylna Mariacka skorzysta z weneckiego patentu

Wkrótce sytuacja ma się zmienić. Miasto pochwaliło się wizualizacjami z tutejszej, katowickiej pracowni AiR Jurkowscy. Zgodnie z koncepcją architektów, na Tylnej Mariackiej pojawią się tzw. smart parkingi. - Czyli wielopoziomowe maszyny parkingowe, które pomieszczą w sumie 240 samochodów - mówi Dariusz Czapla z biura prasowego katowickiego magistratu. Brzmi jak science-fiction? Nieprawda. Tak parkować mamy już w przyszłym roku.

CZYTAJ TAKŻE: DANTJESKIE SCENY NA PARKINGU W GALERII KATOWICKIEJ

Wjazd tylko z ul. Francuskiej

Urzędnicy zdradzają, że parkingi przy Tylnej Mariackiej będą miały 15 metrów wysokości, a wjeżdżać będziemy za pomocą specjalnej platformy. Ale to nie koniec. - W pobliżu powstaną też wiaty na rowery i toaleta publiczna – zapowiada Dariusz Czapla. Dodaje, że zmieni się również organizacja ruchu w tym miejscu. - Wjazd na ulicę Tylną Mariacką będzie możliwy tylko od ul. Francuskiej, podobnie jak wyjazd. Rozwiązanie takie jest konieczne z uwagi na przemianę ul. Dworcowej w deptak – wyjaśnia urzędnik.

Kiedy w Katowicach zaparkujemy jak w Wenecji? - Zakończenie przebudowy Tylnej Mariackiej przewidywane jest do końca sierpnia 2018 roku – podkreślają w katowickim magistracie.

ZOBACZ JAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY WIELOPOZIOMOWE PARKINGI PRZY TYLNEJ MARIACKIEJ:

Wizualizacje: materiały prasowe UM w Katowicach

Czytaj więcej