Czytasz: Retrospektywa Kutza i noc w Operze podczas Bytom Film Festival

Retrospektywa Kutza i noc w Operze podczas Bytom Film Festival

4. edycja Bytom Film Festival odbędzie się w dniach 6-8 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

W trakcie trzech dni filmowego świętowania, oprócz pokazów filmów konkursowych, wybranych spośród 250 zgłoszeń, odbędą się wyjątkowe wydarzenia towarzyszące. W programie m.in. koncert z muzyką na żywo, wykład Michała Oleszczyka, a także pokaz filmu “Twój Vincent” i spotkanie z jego reżyserami, Dorotą Kobielą i Hugh Welchmanem.

Ważną częścią 4. edycji Bytom Film Festival jest #RETROSPEKTYWA90, czyli przegląd filmów Kazimierza Kutza, wielkiego śląskiego reżysera, który będzie obchodzić w przyszłym roku 90. urodziny. W ramach tego wydarzenia na ekranie pojawią się trzy wybrane tytuły z filmografii twórcy: “Nikt nie woła” (1960), “Perła w koronie” (1971) oraz “Opowieści Hollywoodu” (1986). Kazimierz Kutz będzie również gościem festiwalu.

W piątkowy wieczór, w Operze Śląskiej odbędzie się pokaz specjalny odrestaurowanej cyfrowo wersji “Halki” z muzyką na żywo. Jedna z trzech polskich przedwojennych ekranizacji słynnej opery Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego będzie przedmiotem improwizacji Kixnare. Artysta łączy w swojej twórczości elementy muzyki tanecznej i elektronicznej nawiązującej do brzmień etnicznych.

Program festiwalu uzupełniony jest o pokaz nominowanego do Oscara filmu “Twój Vincent”. Dorota Kobiela oraz Hugh Welchman opowiedzą o szczególnym procesie tworzenia “żywych obrazów” oraz o tym, jakie mają plany na kolejne projekty. Michał Oleszczyk, znany polski krytyk i filmoznawca poprowadzi dedykowany licealistom i studentom wykład o języku kina dokumentalnego.


“Jesteśmy festiwalem popularyzatorów filmowych. W tym roku stworzyliśmy sekcję filmowo-popularyzatorską. Tworzymy nie tylko konkursy na najlepsze recenzje, wideorecenzje i blogi, ale chcieliśmy przbyliżyć szerszej publiczności to, kim są w naszym mniemaniu popularyzatorzy.”

W ramach sekcji popularyzatorskiej pojawią się filmy biograficzne o wielkich krytykach. Na ekranie będzie można przyjrzeć się postaciom Rogera Eberta, najsłynniejszego filmowego krytyka oraz Zygmunta Kałużyńskiego, ekstrawertycznego, polskiego krytyka. Prelekcje do obu seansów poprowadzi Michał Oleszczyk.

WSPARCIE FESTIWALU

Na stronie zrzutka.pl pojawiła się możliwość wsparcia finansowego festiwalu. Podczas konferencji prasowej organizatorzy zaznaczyli, że akcja crowdfundingowa ma na celu udoskonalenie techniczne Gali Zamknięcia. Po raz kolejny ma ona odbyć się w budynku Sądu Rejonowego, z chęcią lepszego udźwiękowienia, oświetlenia i zabezpieczenia obiektu.

Jesteś zainteresowany zbiórką? Kliknij tutaj!