Czytasz: Blues zza krat
01:45
Nieznana strona więziennej rzeczywistości

 

Grają bluesa i piszą wiersze

W zakładzie karnym w Wojkowicach odbyła się osiemnasta edycja konkursu Blues zza krat. Organizator Robert Wylężek kontynuuje tradycję swojego poprzednika Mariana Gwoźdźa, który 20 lat temu skrzyknął kilku więźniów, aktywizując i skupiając ich uwagę wokół samorozwoju przez muzykę.

Po niemal ćwierćwieczu festiwal jest cyklem, w którym biorą udział zespoły z całej Polski. Dla wielu skazanych jest to szansa na wyjście na prostą. 

Jeden ze skazanych zaczął grać na gitarze, uczestniczył w naszych przeglądach - mówi nam organizator Bluesa zza krat - twierdzi, że obecność w zakładzie karnym uratowała mu życie. Tu skończył liceum, zrobił zawód i gra w zespole. Odnalazł się i po wyjściu planuje grać. Mówi, że na wolności pewnie zaćpałby się na śmierć, a tutaj znalazł cel. 

kreatywność nie zna granic

Dodatkowe aktywności artystyczne to nie tylko domena wojkowickiego zakładu. W areszcie śledczym w Katowicach od kilku lat odbywa się konkurs poetycki im. Jeana Geneta, organizowane są koncerty i spotkania z pisarzami.

Kreatywność nie ma żadnych ograniczeń. Jedynym limitem jest tutaj wyobraźnia autora i osób organizujących wolny, prowadzący ku wolności czas. 

Czytaj więcej