Czytasz: Rektor UŚ: "Uniwersytet wyprzedzał zmiany na Śląsku"

Rektor UŚ: "Uniwersytet wyprzedzał zmiany na Śląsku"

15:09
Dziś świętuje 50 lat. Był świadkiem głębokich przemian na Śląsku. Czy UŚ jest gotowy na wyzwania kolejnego pół wieku?

Badania wskazują, że w 2030 roku blisko 60 proc. zawodów dziś wykonywanych przestanie istnieć. Jak na wyzwania współczesnego, dynamicznie zmieniającego się świata jest przygotowany Uniwersytet Śląski? 

- Nasz absolwent nie tyle ma się odnaleźć w konkretnym wyuczonym zawodzie wykonywanym dzień po opuszczeniu uczelni; on musi odnaleźć się w życiu - przyznaje rektor UŚ, prof. Andrzej Kowalczyk.


GOŚCIEM KAMILA DURCZOKA JEST PROF. ANDRZEJ KOWALCZYK, REKTOR UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH.


Jak zapewnia rektor UŚ, uczelnia od początku inspirowała przemiany na Śląsku dzięki ponad 250 tys. absolwentów, którzy byli gotowi na wejście w nową rzeczywistość. Zdaniem prof. Kowalczyka dużą rolę w rozwoju miast odegrały kampusy uniwersyteckie. 

- Kampusy uniwersyteckie w Cieszynie, Sosnowcu, Chorzowie i Katowicach miały istotny wpływ na życie tych miast i będą coraz bardziej widoczne - mówi prof. Andrzej Kowalczyk.

Jubileusz Uniwersytetu Śląskiego zbiega się z gorącą dyskusją o przyszłości nie tylko tej śląskiej uczelni, ale kształtu szkolnictwa wyższego w Polsce. Ustawa Jarosława Gowina podzieliła środowisko ludzi nauki do tego stopnia, że spór o tożsamość uczelni z sal wykładowych przeniósł się na ulice. Protestują studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego, manifestowali przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego. Rektor UŚ, prof. Andrzej Kowalczyk przyznaje, że podstawą do uzasadnionych obaw były. Ale... już ich nie ma.

- Kwestia Rady, tak jak ją proponowano, mogła stanowić zagrożenie. Rada miała składać się w większości z otoczenia spoza uniwersrytetu. Ale to już się zmieniło - mówi prof. Andrzej Kowalczyk.

Rektor UŚ: „To jest zwiększenie autonomii”
Durczok z prof. Kowalczykiem o ustawie, która podzieliła ludzi nauki.

Czytaj więcej