Czytasz: Rektor UŚ: „To jest zwiększenie autonomii”

Rektor UŚ: „To jest zwiększenie autonomii”

06:30
Durczok z prof. Kowalczykiem o ustawie, która podzieliła ludzi nauki. Co zmieni projekt Jarosława Gowina?

Jubileusz Uniwersytetu Śląskiego zbiega się z gorącą dyskusją o przyszłości nie tylko tej śląskiej uczelni, ale kształtu szkolnictwa wyższego w Polsce.

Ustawa Jarosława Gowina podzieliła środowisko ludzi nauki do tego stopnia, że spór o tożsamość uczelni z sal wykładowych przeniósł się na ulice. Protestują studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego, manifestowali przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego. Rektor UŚ, prof. Andrzej Kowalczyk przyznaje, że podstawą do uzasadnionych obaw były. Ale... już ich nie ma.

- Kwestia Rady, tak jak ją proponowano, mogła stanowić zagrożenie. Rada miała składać się w większości z otoczenia spoza uniwersrytetu. Ale to już się zmieniło - mówi prof. Andrzej Kowalczyk.

Czym obecnie jest ustawa Jarosława Gowina? Jakie zmiany sprawiają, że prof. Kowalczyk nie tylko nie protestuje przeciwko jej zapisom, ale czeka aż ustawa wejdzie w życie? Czym jest autonomia uczelni? Co dla pięćdziesięciolatka, jakim jest UŚ oznaczają jej zapisy? Dlaczego tak ważnym narzędziem stanie się statut uczelni? Kto będzie miał wpływ na jego kształt?


GOŚCIEM KAMILA DURCZOKA JEST PROF. ANDRZEJ KOWALCZYK, REKTOR UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH.

Rektor UŚ: „To jest zwiększenie autonomii”
Durczok z prof. Kowalczykiem o ustawie, która podzieliła ludzi nauki.

- Moja kadencja się kończy, moje życie na uczelni się kończy za dwa lata. Rektorzy nie pracowali [nad ustawą - przyp. red.] patrząc przez osobiste interesy - zapewnia rektor UŚ.

- Gdyby na tę nową ustawę spojrzeć z perspektywy takiego pięćdziesięciolatka, jak Uniwersytet Śląski, to co ona dla niego oznacza? - pyta Kamil Durczok.

- To jest zwiększenie autonomii - mówi krótko prof. Andrzej Kowalczyk. - Niezwykle ważną rzeczą jest praca nad statutem i statut. To on jest absolutnym fundamentem funkcjonowania uczelni - dodaje.