Czytasz: Co maturzyści chcą studiować?

Co maturzyści chcą studiować?

13,75 osób na jedno miejsce. Uniwersytet Śląski właśnie podsumował tegoroczną rekrutację na studia. Które kierunki cieszyły się największym powodzeniem?

Miniona niedziela była ostatnim dniem rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite studia magisterskie UŚ. Maturzyści od kilku lat mają ułatwione zadanie. Miejsce na wymarzonych studiach rezerwują bez wychodzenia z domu – przez internet. Co z tego wynikło?

Dużo chętnych na studia...z bezpieczeństwa

- Pierwsze trzy miejsca nie są żadną niespodzianką - mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego. Dodaje, że najwięcej maturzystów zgłosiło się na prawo - 1218 osób, następnie zaś za studia z psychologii - 1104 osoby, a na pedagogikę 576 chętnych.

Ciekawostką jest, że tuż za tymi trzema kierunkami, uplasowało się bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe (takie studia wybrało 547 maturzystów). Następna w kolejce jest informatyka (524 osoby) i administracja (517 osób). Czołówkę najpopularniejszych kierunków zamyka filologia angielska ze specjalnością język biznesu. Na tym kierunku studiować chcą 472 osoby.

Miejsce jedno, a chętnych niemal czternastu

Jeżeli spojrzeć na kierunki pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce niekwestionowanych liderem rankingu jest realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia. - Na jedno miejsce zgłosiło się tu aż 13,75 osób – podkreśla Szymik-Kozaczko.

Na drugim miejscu znalazła się reżyseria (9,38 osób na jedno miejsce), następnie zaś filologia filologia angielska, (specjalność: kultura-media-translacja - 7,68 osób na jedno miejsce, specjalność: tłumaczeniowa z językiem japońskim - 6,36 osób na miejsce, specjalność: język biznesu - 6,29 osób na miejsce). Dużym zainteresowaniem cieszy się też psychologia (6,13 osób na miejsce) oraz filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniową z językiem chińskim (6,02 osób na miejsce).

Są jeszcze wolne miejsca

- Od 12 lipca Wydziałowe Komisje Rekrutacyjne będą sukcesywnie publikować listy osób przyjętych na studia. Swojego nazwiska trzeba szukać na www.rekrutacja.us.edu.pl – mówi rzecznik UŚ. Dodaje, że te kierunki, gdzie liczba kandydatów nie wypełniła limitu przyjęć, zostaną objęte drugim naborem. Rozpocznie się już 1 sierpnia.

Czytaj więcej