Czytasz: Jest mróz, jest smog!
Rekordowo niska temperatura, brak wiatru, zwiększona ilość spalania w celach grzewczych powodują wysokie zanieczyszczenie powietrza, a co za tym idzie - również smog. Najgorzej jest dziś w Katowicach, Gliwicach oraz w Sosnowcu.

Bardzo niska temperatura blokuje ruch świeżego powietrza. W związku z tym ilość pyłu zawieszonego PM10 w niektórych miastach dziś przekracza poziom 200 µg/m3. W samych Katowicach wartość pyłu wynosi 317 µg/m3. Zdaniem Patryka Białasa z Katowickiego Alarmu Smogowego, w wyniku zanieczyszczonego powietrza co roku umiera 48 tys. Polaków. To daje ok. 360 katowiczan rocznie. Podczas, gdy w wypadkach samochodowych ta liczba sięga „zaledwie” trzech tysięcy.

LEPIEJ NIE WYCHODŹ Z DOMU

Według danych z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska aż w dziewięciu miastach z naszego województwa jakość powietrza jest oznaczona jako "bardzo zła". To oznacza, że "osoby narażone na ryzyko powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz, pozostała populacja powinna ograniczyć wyjścia do minimum, wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane".

źródło: WIOŚ Katowice

MRÓZ DOBRY NA SPACER, ALE NIE SMOG

Jak przekonuje lekarz Mirosława Pilawa, gdy jest mroźno i słonecznie  zdrowo jest wyjść na spacer. Rześkie powietrze wpływa pozytywnie na odporność oraz pobudza krążenie. Ta rada nie dotyczy jednak sytuacji, gdy poziom pyłu zawieszonego zatruwa powietrze.

BĘDZIE LEPIEJ?

Na naszym portalu pisaliśmy, że trwają prace nad wprowadzeniem uchwały antysmogowej w naszym województwie. Będzie zakazane stosowanie mułów i flotokoncentratów. Ponadto, powstał list otwarty Polskiego Alarmu Smogowego, który otrzyma minister zdrowia. Aktywiści oczekują "korekty i refleksji" ministra, który 3 stycznia w radiu TokFm powiedział: „Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki. Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy”.

Jeżeli nic się nie zmieni, Polsce grozi kara za naruszenie europejskiej dyrektywy o czystym powietrzu w wysokości do 4 mld zł.

Czytaj więcej