Czytasz: Nowe szkolne realia
Zgodnie z mapą drogową reformy edukacji ta wkracza na ostatnią prostą. Do 31 marca samorządy muszą przyjąć uchwały w sprawie dostosowania szkół do nowego modelu.

SAMORZĄDOWCY JAK STUDENCI

W auli A Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zasiedli w piątek nie studenci, a samorządowcy województwa śląskiego. Część skrzętnie notowała zawiłości prawne związane z artykułami nowej ustawy prawo oświatowe. Niektórzy skupili się na innych ważnych kwestiach. 

Reforma edukacji - PRACY DUŻO, CZASU MAŁO

Zaledwie dwa tygodnie temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę reformującą system szkolnictwa w Polsce. W samorządach spore poruszenie. Do końca marca muszą przyjąć uchwały w sprawie dostosowania szkół do nowego modelu. To wymaga wskazania lokalizacji nowych ośmioletnich szkół podstawowych, wyznaczenia okresów przejściowych dla gimnazjów, konsultacji z rodzicami i akceptacji kuratora oświaty. A decyzja kuratora jest tutaj kluczowa, bo uchwała nie wejdzie w życie jeśli instytucja podległa Urszuli Bauer nie uzna rozwiązań proponowanych przez samorządy. Kuratorium ma na tę decyzję 21 dni. To oznacza, że samorządom zostało ich 40.

Samorządy województwa śląskiego muszą przygotować 203 uchwały. W tym 167 o dostosowaniu sieci szkół podstawowych i gimnazjów oraz 36 skupiających się na placówkach ponadgimnazjalnych i specjalnych. Z ponad 180  jednostek samorządu terytorialnego 143 już skonsultowało założenia. Dwa projekty uchwał powiatu bielskiego i z Lędzin już wpłynęły.

JAK NAPISAĆ UCHWAŁĘ?

W auli Uniwersytetu Ekonomicznego zorganizowano spotkanie dla samorządowców z wojewodą Jarosławem Wieczorkiem i Śląską Kurator Oświaty Urszulą Bauer. Dodatkowo przedstawiciele Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Kuratorium Oświaty odpowiadają na pytania związane ze szczegółowymi zapisami, które powinny się znaleźć w uchwałach samorządów. Rady gmin i powiatów będą musiały przyjąć założenia sieci szkół na ich terenie oraz harmonogram wprowadzanych zmian. Okres przejściowy obejmuje daty od 1 września 2017 do 1 września 2019.

Można śmiało postawić tezę, że relacje między Kuratorium Oświaty a samorządami są bardzo dobre, merytoryczne. Dysponujecie państwo kompetentnymi specjalistami. Nieraz te rozmowy były gorące. Spieraliśmy się na argumenty. Jesteśmy gotowi wspierać i być z państwem w momencie tych trudnych zmian. Oferujemy naszą pomoc, wiedzę i wsparcie. Serdecznie zapraszamy do dalszych rozmów - mówiła Urszula Bauer. 

KAMPANIA INFORMACYJNA DLA RODZICÓW

Rodzice czują, że nie wszystko jest im przedstawione w sposób precyzyjny. Zwracam się z prośbą, żeby te konsultacje z rodzicami nabrały rozpędu - apelował wojewoda Jarosław Wieczorek.

Dotychczas wojewoda zorganizował blisko 300 spotkań informacyjnych dla samorządowców, przedstawicieli związków zawodowych i rodziców. Dla tych ostatnich od poniedziałku wraz z zakończeniem ferii zmiowych w województwie śląskim ma ruszyć intensywna kampania informacyjna. Spotkania będą organizowały delegatury Kuratorium Oświaty. Te zlokalizowane są w Bielsku-Białej, Częstochowie, Bytomiu, Rybniku, Gliwicach i Sosnowcu. 

Będziemy chcieli organizować te spotkania we współpracy z samorządami, tak żeby były to nasze wpsólne działania - mówiła Urszula Bauer.
 

Czytaj więcej