Czytasz: Referendum za pięć dwunasta? Po co?

Referendum za pięć dwunasta? Po co?

Była minister edukacji w towarzystwie prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego zachęcają do zabrania głosu. Politycy, nauczyciele i rodzice chcą przeprowadzenia referendum szkolnego.

Do końca marca samorządy mają czas na przyjęcie uchwały w sprawie dostosowania szkół do nowego modelu. Wcześniej projekty uchwał zostaną przedstawione kuratorowi oświaty do zaopiniowania. Opinia kuratora jest wiążąca. Kuratorium zapewnia, że proces przebiega zgodnie z planem. Zupełnie innego zdania są nauczyciele i rodzice oraz opozycyjni politycy.

Ustawa wprowadzająca reformę edukacji przegłosowana w Sejmie, podpisana przez prezydenta ma wejść w życie od nowego roku szkolnego. Zakłada powrót do starej 8-klasowej szkoły podstawowej przy jednoczesnej likwidacji gimnazjum. 

Referendum szkolne - zbiórka podpisów

Trwa zbieranie głosów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum dotyczącym reformy oświaty. Aby wniosek był wiążący, potrzebne jest pół miliona podpisów. Akcję Związku Nauczycielstwa Polskiego wspierają różne środowiska, w tym partie opozycyjne. W Katowicach przy centrum handlowym podpisy pomaga zbierać Nowoczesna i Platforma Obywatelska. Członkowie tej drugiej partii podczas briefingu prasowego powtarzali, że jeszcze jest czas na reakcję.  

Pomnik bezmyślności dla minister Zalewskiej

Była minister edukacji mówiąc o reformie, mówi wprost:  dewastacja edukacji. Obecnej minister Zalewskiej poprzedniczka z rządu PO najchętniej postawiłaby pomnik bezmyślności.

- Nie mam wątpliwości, że Prawo i Sprawiedliwość zapłaci za tę reformę wysoką polityczną cenę. Tylko nie wiem, dlaczego ten eksperyment jest przeprowadzany na żywym organizmie 5 milionów dzieci i 600 tysięcy nauczycieli? - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.

fot. Łukasz Borkowski

Posłanki Platformy Obywatelskiej z naszego regionu w towarzystwie prezesa śląskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego zapewniały, że trzeba walczyć do końca. - Teraz jest czas na to, aby wsłuchać się w głos lokalnej społeczności - apelowała do prezydenta Katowic posłanka Kołodziej. Wymieniła dwie szkoły, gimnazjum nr 1 na Koszutce oraz sportową chlubę miasta, Gimnazjum nr 19.

- Zamiast przekształcać w podstawówkę Gimnazjum nr 19 można z tej placówki zrobić liceum sportowe. Moim zdaniem nierozsądne jest tworzenia na tak małym obszarze czwartej podstawówki, bo wcześniej czy później któraś z nich zostanie zamknięta - mówiła Kołodziej.

Swoje obawy po raz kolejny zgłaszają nauczyciele. W ich imieniu wypowiedział się prezes Szmajda, mówiąc o cięciach kadrowych wśród nauczycieli. Ta zmiana będzie odczuwalna w przeciągu trzech najbliższych lat. To ze względu na podstawy programowe proponowane przez ministerstwo.

- To nie jest prawda, że nauczyciele nie stracą pracy. Będzie mniej godzin, to wiadomo, że będzie potrzebnych mniej nauczycieli - mówił Jerzy Szmajda, Prezes Oddziału ZNP Katowice.

Na briefingu Platformy obecne były też mamy czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Katowicach. Mówiły wprost: - jesteśmy realistkami, obawiamy się, jak zostanie wprowadzona ta reforma.

- Wszystko jest dla nas ważne gdzie i w jakich warunkach, klasach będą się uczyć nasze dzieci. Dajemy pani minister duży kredyt zaufania, jednocześnie chcemy zminimalizować ewentualne zmiany.

Nowa forma protestu: Nie wyślę dziecka do szkoły!

Na 10 marca i 10 kwietnia zapowiadany jest ogólnopolski protest rodziców. Będzie on polegać na tym, że dzieci pozostaną w domach na cały dzień albo rodzice pozwolą zaspać swoim pociechom na pierwsze lekcje. Kolejne akcje przeciwko reformie zaplanowano na 25 marca (manifestacja przed Ministerstwem Edukacji Narodowej) i 20 maja (manifestacja w Warszawie). Czerwiec zapowiada się równie pracowicie - 9 czerwca ponowne protesty szkolne i zakończenie roku szkolnego w starym systemie.

 - 23 czerwca, koniec roku szkolnego, świętujemy odwołanie deformy, albo ogłaszamy plan akcji protestacyjnej na pierwszy semestr kolejnego roku szkolnego - piszą organizatorzy.

Czytaj więcej