Czytasz: Kto jest przeciwko reformie edukacji?

Kto jest przeciwko reformie edukacji?

Rusza zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum za odwołaniem reformy oświaty. Kuratorium organizuje spotkania dla nauczycieli i rodziców. Samorządy uchwalają nowe sieci szkół. Rodzice pytają: Co dalej?

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce przekonać Polaków do zatrzymania reformy oświaty. Właśnie rozpoczął ogólnopolską akcję zbierania podpisów. W całym kraju powołowywane są kolejne komitety referendalne. O poparcie dla idei zabiegać mają przedstawiciele partii Razem, Platformy Obywatelskiej, Inicjatywy Polskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Komitetu Obrony Demokracji i organizacji zrzeszających rodziców. Formuła komitetu jest otwarta. ZNP zaprasza wszystkie zainteresowane organizacje. Łączy ich wspólny cel - zorganizowanie referendum. Wymóg formalny, to 500 tysięcy podpisów w całej Polsce.

Jest też próg ambicjonalny. Wyznaczyła go Fundacja Karoliny i Tomasza Elbanowskich. W 2013 roku. Akcją "Ratujmy Maluchy" walczyli o... zatrzymanie reformy oświaty. Wtedy chodziło o cofnięcie decyzji w sprawie sześciolatków. Pod wnioskiem o referendum zebrali milion podpisów. Rząd PO-PSL wniosku nie wziął pod uwagę. Stanowcza była także ówczesna Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas.

W poniedziałek zapewniała, że reforma Anny Zalewskiej przymusza uczniów i nauczycieli do autorytarnej niekonsulotwanej decyzji rządu. Cztery lata po referendalnym poruszeniu Elbanowskich, minister rządu PO-PSL będzie osobiście zabiegała o poparcie dla referendum z jednym pytaniem: Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?

- Dereforma minister Zalewskiej, dereforma PiSu obcina skrzydła. Obcina skrzydła i nauczycielom, i uczniom, i rodzicom. Nie daje gwarancji, nie daje szansy na spełnienie marzeń w przyszłości. Nie daje szansy na to, żeby młode pokolenie mogło się rozwijać. Nie daje szansy na to, żeby mogło pracować, funkcjonować w szkole dobrze wyposażonej, dobrze przygotowanej, w szkole uporządkowanej. - oceniała Krystyna Szumilas, PO

KURATORIUM INFORMUJE I KONSULTUJE. W Mikroskali

W Kuratorium Oświaty zapewniają, że konsultacje są, były i będą organizowane. Ilość spotkań przekroczyła 300. Dotychczas zapraszano dyrektorów, szkolono samorządowców i zapewniano nauczycieli, że nie stracą pracy. Teraz organizowane są spotkania dla rodziców. Takie odbyły się już w Lublińcu, Turowie, Bielsku-Białej, Żarkach, Krzepicach, Poraju, Bytomiu i Porąbce. Łącznie, zgodnie z informacjami Kuratorium, udział wzięło ok. 1100 uczestników.

Informacji o spotkaniach próżno szukać na stronach internetowych Kuratorium. Rodziców zapraszać mają dyrektorzy szkół. Najbliższe zaplanowano na środę. Jedno w bytomskim technikum nr 4, drugie w Szkole Podstawowej nr 45 w Sosnowcu. W czwartek przedstawiciele Kuratorium przyjadą do Gimnazjum nr 2 w Mikołowie. W piątek będą w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym w Gliwicach.

O informowanie rodziców apelował do samorządowców wojewoda Jarosław Wieczorek.

- Rodzice czują, że nie wszystko jest im przedstawione w sposób precyzyjny. Zwracam się z prośbą, żeby te konsultacje z rodzicami nabrały rozpędu - mówił wojewoda.

LITANIA PRZECIWNIKÓW REFORMY 

Kampania zbierania podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum elektryzuje przedstawicieli partii politycznych. PiS uważa inicjatywę za nieuzasadnioną. W akcję przeciw reformie nie włącza sie Ruch Kukiz'15. Pozostali pod przewodnictwem ZNP mówią niemal jednym głosem. 

 - Związek Nauczycielstwa Polskiego od 117 lat walczy o dobrą polską szkołę. Również teraz w tym trudnym czasie, kiedy reforma Zalewskiej ma przynieść chaos, dezorganizację; przekreśla to, co osiągnęli uczniowie, nauczyciele, co zrobiły samorządy dla edukacji. Dlatego ZNP postanowił wystąpić z inicjatywą edukacyjną i przeprowadzić referendum - Jadwiga Aleksandra Rezler, Prezes Okręgu Śląskiego ZNP.

- Ta antyreforma sprawi, że dzieci z obszarów wiejskich będą poszkodowane. Nie będą mogły mieć równych szans, tak jak dzieci z miast - mówił Krystian Kotlarczyk, PSL.

- Tradycja rodziny śląskiej, to przede wszystkim zrozumienie zmian, które zachodzą w polskiej oświacie. Nie popieramy zmian, które nie służą naszym dzieciom i wnukom - argumentował Michał Pudło, ZNP.

- Polska szkoła powinna być przestrzenią dialogu i współpracy, opieki i równych szans. Tak zwana reforma minister Zalewskiej jest przeciwieństwem dialogu i współpracy. To nieprzemyślany, nieskonsultowany społecznie szkodliwy bubel. Chaos organizacyjny destabilizuje oświatę. Wywołuje niepewność i realny lęk - ocenił Dawid Matuszyk, Razem

 - Jeżeli dzisiaj mówić o reformie, to mówić o reformie, która pozwoliłaby wyposażyć sale, pracownie w nowoczesny sprzęt. Jak dobrze państwo wiecie subwencja oświatowa w ostatnich latach pokrywała głównie wynagrodzenia. Niekiedy nie wystarczało na budynki. Tutaj powinien PiS skupić swoją całą uwagę, aby tak naprawdę zacząć finansować szkolnictwo na każdym poziomie edukacji w sposób właściwy - mówił Tomasz Niedziela, SLD.

- Za dwa lata dojdzie do sytuacji, w której będą tworzone takie klasy, w których będzie się uczyło 40 dzieci. To będzie katastrofa dla wykształcenia tych młodych ludzi. Pamiętamy takie sytuacje z lat głębokiego PRLu - zapowiedział Mirosław Suchoń, Nowoczesna.

- Beata Szydło podczas jednego z wieców powiedziała, że będzie wsłuchiwać się w głos Polaków. Będzie z nimi rozmawiać. Tymczasem jesteśmy świadkami całkowitego zaprzeczenia tej obietnicy - Krzysztof Dudziński.

- To, co jest najgorsze w tej PiSowskiej zmianie, to że PiS kradnie polskim dzieciom rok kształcenia ogólnego. To dotyczy każdego rodzica i każdego dziecka - Izabela Leszczyna, PO.

REFERENDUM VS REFORMA

W środę o 12:00 ruszy zbiórka podpisów na katowickim rynku. Akcję organizują członkowie ZNP i partii Razem. 5 godzin później w Bytomiu i w Sosnowcu przedstawiciele Kuratorium spotkają się z rodzicami uczniów. Przeciwnicy reformy zakładają duże zainteresowanie katowiczan i zebranie setek podpisów. Kuratorium planuje udział odpowiednio 70 i 40 osób. Zaledwie.

Czytaj więcej