Czytasz: Referendum dla wnuczka
01:13
Podpisują się głównie babcie i dziadkowie. Na katowickim rynku ruszyła zbiórka podpisów pod referendum szkolnym.

Od słów do czynów przeszli dziś członkowie partii RAZEM i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Na rynku w Katowicach zabiegali o poparcie mieszkańców dla idei ogłoszenia referendum w sprawie zmian w systemie oświaty. Za referendum podpisywali się głównie emeryci i renciści. Babcie i dziadkowie. 

- Jesteśmy w takich godzinach, że młodzi ludzie są w pracy, w szkole, na uczelni. Ale będziemy zbierać podpisy o różnych porach, także w weekendy. Na razie spotykamy się z bardzo pozytywnym nastawieniem. Większość osób, która podpisuje, to osoby, które deklarują że są przeciwko reformie edukacji. Nam zależy także na podpisach od osób niezdecydowanych i tych, którzy chcieliby, żeby odbyła się demokratyczna debata - mówi Łukasz Moll z partii Razem.

Wnuki pani Barbary z Katowic uczą się w gimnazjum. Z rozmów z nimi wie, że czują się w nich dobrze i nie chcą wracać do podstawówki. Pan Damian jest emerytowanym nauczycielem. Jego zdaniem pani minister nie chce słuchać tego, co mają do powiedzenia ludzie. Nie wierzy, że PiS zorganizuje referendum, ale jest zwolennikiem jego przeprowadzenia.

Zupełnie innego zdania jest młody ojciec, Robert. Jego zdaniem nieporozumieniem była poprzednia reforma oświaty, która wprowadziła obowiązek szkolny dla sześciolatków. Referendum jego zdaniem jest zbędnym wydawaniem publicznych pieniędzy. 

- Potrzeba zebrać 500 tysięcy. Co do samego referendum, to nie my decydujemy czy się odbędzie. Jesteśmy tylko inicjatorem akcji. Pozyskujemy wszystkich, którzy chcą pomóc w zbieraniu podpisów. Jak w województwie śląskim zbierzemy 50, 60, 80 czy 100 tysięcy, to będzie super - ocenia Zbigniew Dworecki z ZNP

Dzisiejsza zbiórka podpisów zainaugurowała cykl zbiórek publicznych. Kampania referendalna potrwa do końca marca. Partia Razem deklaruje, że sama zbierze w całym województwie 10 tysięcy podpisów. 


REFERENDUM VS. REFORMA


 

Czytaj więcej