Czytasz: Raymond Kopa Kopaszewski nie żyje

Raymond Kopa Kopaszewski nie żyje

Raymond Kopa Kopaszewski nie żyje


W wieku 85 lat zmarł w piątek znany francuski piłkarz polskiego pochodzenia Raymond "Kopa" Kopaszewski. Urodził się we Francji w rodzinie polskich emigrantów.

Kim był Raymond Kopa Kopaszewski?

Raymond Kopa Kopaszewski był jednym z najlepszych piłkarzy Francji w latach 50 i 60-tych, w 1958 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata. W tym samym roku w prestiżowym plebiscycie "France Football", Raymond Kopa Kopaszewski został jako pierwszy Francuz wybrany najlepszym piłkarzem Starego Kontynentu.

Obok niego tego zaszczytu dostąpiło później jeszcze trzech francuskich piłkarzy Michel Platini, Zinedine Zidane i Jean-Pierre Papin.

Kopa urodził się 13 października 1931 roku w Noeux-les-Mines. Jego dziadkowie ze strony ojca przybyli do Francji w 1919 roku, matka także była Polką z pochodzenia, ale już urodzoną we Francji.

Jako młody chłopak Raymond Kopa Kopaszewski przez ponad dwa lata pracował w kopalni. Ale miał wypadek, amputowano mu kciuk i został zwolniony. Wypłacono mu wtedy odszkodowanie w wysokości 200 franków. W trakcie pracy w kopalni Raymond Kopa Kopaszewski rozpoczął treningi w klubie w Noeux-les-Mines, gdzie bramkarzem był jego brat. W 1949 roku zmienił barwy klubowe i przeszedł do Angers, a po dwóch latach do Reims, gdzie występował przez pięć lat.

W połowie sezonu w 1956 roku Kopa został pozyskany przez madrycki Real. Z tym hiszpańskim klubem Raymond Kopa Kopaszewski odniósł największe sukcesy, trzy razy w 1957, 58 i 59 roku triumfował w Pucharze Europy.

W zespole "Królewskich" Raymond Kopa Kopaszewski grał z największymi gwiazdami piłkarskich aren tamtej epoki Alfredo Di Stefano i Ferencem Puskasem.

Do Francji Raymond Kopa Kopaszewski wrócił w sezonie 1959/1960, karierę kończył w klubie z Reims, z którym zdobył mistrzostwa kraju w 1960 i 1962 roku. W sumie w Ligue 1 Raymond Kopa Kopaszewski rozegrał 346 meczów, w których strzelił 75 bramek. W reprezentacji Francji wystąpił w 45 meczach w latach 1952-62. Strzelił 18 bramek.

W marcu 2004 roku Raymond Kopa został wybrany przez FIFA jednym ze 100 najlepszych piłkarzy 20. (rz.) wieku. Plebiscyt przeprowadzono z okazji 100-lecia istnienia organizacji.

Jego zasługi dla Francji zostały docenione nadaniem mu w 1970 roku najwyższego francuskiego odznaczenia Legii Honorowej.

Raymond Kopa Kopaszewski zmarł w Angers, w zachodniej Francji.

Czytaj więcej