Czytasz: Nie uwierzycie! Rawa zostanie oczyszczona!

Nie uwierzycie! Rawa zostanie oczyszczona!

Zaplanowano oczyszczenie około 2,5 km Rawy. Projekt obejmuje odcinek od ulicy Brackiej do wylotu na alei Korfantego. Może w końcu nad rzeką w Katowicach przestanie śmierdzieć.

Chciałoby się mieć w Katowicach wielką, piękną rzekę. Niestety, mamy tylko Rawę. Ani piękną, ani wielką. W dodatku śmierdzi. Jest szansa, że to się zmieni, tzn. przestanie cuchnąć. Ogłoszony został właśnie przetarg na prace porządkowe na Rawie.

Oczyszczenie koryta rzeki z mułu, śmieci, wycięcie lub przycięcie krzaków i drzew, roboty ziemne, sadzenie roślin, naprawa bruku, wzmocnienie brzegów - tak ma wyglądać przywracanie miastu Rawy i jeśli Katowice to zrobią, kto wie, może jeszcze pospacerujemy nad naszą rzeką?

W obowiązku wykonawcy będzie dodatkowo naprawa trzech mostów na tym odcinku Rawy. Wstępnie przewiduje się, że wszystko to kosztować będzie 2,5 mln złotych. Oczyszczanie rzeki rozpocznie się jesienią.

Dlaczego właśnie wtedy? Bo latem, przy wysokich temperaturach, smród Rawy byłby nie do wytrzymania. Przetarg wymaga od wykonawcy zakończenie robót do 31 maja 2018 roku.

Zobaczcie jak wygląda Rawa w centrum Katowic

 


Rawa tego potrzebuje

Dzisiaj, spacerując wzdłuż Rawy, można dostać mdłości. Szczególnie teraz, gdy poziom wody w ciepłe dni jest bardzo niski. Przechodząc choćby przez dworzec PKS przy ulicy Skargi można poczuć nieprzyjemny, a na dłuższą metę uciążliwy zapach, a zaglądając do koryta... nie, lepiej nie zaglądać.

Spora część brzegów Rawy jest zarośnięta krzakami, dno pokrywają wodorosty i śmieci. Miejscami walają się kamienie i gruz. Po krótkim spacerze trafiliśmy na  stary telewizor i... znaki drogowe.

Rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice powiedziała, że Rawę miasto czyści regularnie, ale... na wiosnę. Gdy jednak ktoś zauważy śmieci, miasto zareaguje. 

 Rawa potrafi być piękna

Przechodząc wzdłuż Rawy można natknąć się na ładne miejsca. Szczególnie w okolicach rynku. Sztuczna Rawa w centrum jest świetnym miejscem do wypoczynku. Wygodne leżaki, czysta woda, palmy i samo centrum miasta. Nieco dalej rzeka wypływa spod rynku. Tutaj można poczuć się jak w Wenecji. Rzeka jest ciasno otoczona przez budynki. Uroku dodaje świecący nocą neon. Dla studentów dobrym miejscem są bulwary między Uniwersytetem Śląskim a Uniwersytetem Ekonomicznym. Idealne miejsce, by na chwilę się zatrzymać, usiąść na ławce i odpocząć, szczególnie w czasie sesji egzaminacyjnej.

Czytaj więcej