Czytasz: Rawa płynie z wolna!
00:52
Sztuczna Rawa została uruchomiona! Miłośnicy leżaków na katowickim Rynku będą mogli relaksować się przy przyjemnym szumie miejskiej fontanny.

Woda napełniła nieckę we wtorek, 21 marca z okazji Światowego Dnia Wody, obchodzonego w tym roku wyjątkowo wraz z pierwszym dniem wiosny. Inauguracja sezonu wiosennego nastąpiła w atmosferze happeningu "Przyłącz się!" organizowanego przez Klub Gaja.

W trakcie niestandardowej akcji dzieci i młodzież z Gimnazjum nr 10 i nr 9, Szkoły Podstawowej nr 17 oraz Przedszkola nr 67 w Katowicach, machały flagami oraz przeciągały niebieskie wstążki symbolizujące wodę.

>> KIEDY WRÓCĄ PALMY NA KATOWICKI RYNEK? <<

Podczas wydarzenia na Rynku, uczestnicy odbijali przygotowane szablony na bawełnianych torbach na zakupy i flagach, które mogli zabrać ze sobą do domu.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

– Czysta woda jest niezbywalną wartością, o którą trzeba zabiegać i dbać. Świętujmy i uczmy się, dlaczego warto zachować zasoby czystej wody dla nas i przyszłych pokoleń – komentuje Jacek Bożek, lider Klubu Gaja.

Tematem obchodów Światowego Dnia Wody jest "Woda i ścieki". Dlaczego ścieki? Zmiany klimatu, wzrost liczby ludności i rozwój gospodarczy wymagają dalekowzrocznych rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Poprawa gospodarki wodno-ściekowej oznacza poprawę zdrowia ludzi i  ekosystemów oraz przyczynia się do osiągania celów zrównoważonego rozwoju.

– Zbudowaliśmy w Katowicach nowoczesne oczyszczalnie ścieków, ponieważ wiemy, że jest to inwestycja nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń. Kładziemy w Katowicach duży nacisk na edukację - już od najmłodszych lat uczymy dzieci, że oszczędzanie wody jest korzystne dla nas wszystkich – podkreśla prezydent Katowic Marcin Krupa.

Światowy Dzień Wody jest współorganizowany przez Klub Gaja, Miasto Katowice, Zakład Zieleni Miejskiej, Katowickie Wodociągi S.A. i Katowicką Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną.

Czytaj więcej