Czytasz: Ratujmy geriatrię i reumatologię

Ratujmy geriatrię i reumatologię

Posłowie interweniują w sprawie śląskich szpitali

W Ministerstwie Zdrowia jest interpelacja posła Pawła Bańkowskiego w sprawie włączenia do sieci szpitali Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach  oraz Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu.

To dwa szpitale monospecjalistyczne, które nie mieszczą się w sieci ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.  Szczególnie bulwersuje sprawa katowickiej geriatrii.

- To jedyny taki szpital w Polsce. Jeśli nie będzie miał kontraktu, chorzy mogą być narażeni na utratę bezpłatnej opieki - przekonuje dr Jarosław Derejczyk.

Szpital Geriatryczny w Katowicach-Szopienicach cieszy się bardzo dobrą opinią. Został nawet wspomniany w najnowszym podręczniku do geriatrii wydanym w Wielkiej Brytanii jako wizytówka Polski. Rocznie leczy się tu ok 1700 pacjentów, a kolejne pół tysiąca czeka w kolejce do przyjęcia.

- Jak najdłuższe utrzymywanie samodzielności pacjentów w wieku senioralnym, to misja, która towarzyszy codziennej pracy geriatrów, psychologów, fizjoterapeutów i innych specjalistów katowickiego szpitala - wyjaśnia dr Derejczyk.

Jak wskazują wyniki badań Eurostat-u dotyczące 2013 roku, trwanie życia w zdrowiu w Polsce stanowiło dla mężczyzn 81% przewidywanej długości życia, a dla kobiet 77%. Oznacza to, że dla urodzonego w 2013 r. mężczyzny – pierwsze 59 lat będzie okresem bez ograniczeń spowodowanych niepełnosprawnością (np. przewlekłymi chorobami), a dla kobiet – pierwsze 63 lata. Jednak wraz z wiekiem wskaźniki te ulegają obniżeniu i udział procentowy pozostałego życia bez niepełnosprawności zmniejsza się. Dla mężczyzn w wieku 65 lat dalsze życie w zdrowiu dotyczy już tylko mniej niż połowy (ok. 46%) pozostałych lat życia, co przekłada się na 7,2 lat, a dla kobiet 39%, tj. 7,8 lat. W porównaniu ze wspomnianymi wcześniej krajami europejskimi jest to średnio o 3,1 lat mniej w przypadku mężczyzn i o 2,6 dla kobiet.

Dlatego m.in. zapewnienie ludziom profesjonalnej opieki w podeszłym wieku jest tak istotne.

Kolejnym zagrożonym szpitalem w naszym regionie jest Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu. To największy w Polsce szpital o profilu reumatologicznym, jest mono profilowym, specjalistycznym szpitalem z kompletną nowoczesną infrastrukturą i bazą sprzętową oraz zespołem specjalistów, zapewniających kompleksową opiekę pacjentom z chorobami reumatycznymi, poczynając od diagnostyki poprzez leczenie farmakologiczne i operacyjne, aż po rehabilitację zarówno w warunkach szpitalnych, jak i ambulatoryjnych.

Szpital świadczy usługi dla mieszkańców województwa śląskiego oraz spoza województwa, lecząc rocznie około 5500 pacjentów. Działalność szpitala realizowana jest przez zespół medyczny składający się z 36 lekarzy, 24 fizjoterapeutów oraz 74 pielęgniarek. Pomimo tego kolejka oczekujących na hospitalizację od lat nie maleje. Na przyjęcie do oddziałów reumatologii oczekuje 2500 pacjentów, do oddziałów rehabilitacyjnych 7800 i oddziału ortopedii 3600 chorych.

Czytaj więcej