Czytasz: "Karetka bez ratownika to tylko samochód"

"Karetka bez ratownika to tylko samochód"

Ratownicy medyczni protestują, domagając się m.in. podwyżek.

Podwyżek i upaństwowienia ratownictwa medycznego domagają się ratownicy, którzy protestują na ulicach stolicy. W piątek odbywają się także pikiety ratowników przed urzędami wojewódzkimi w całej Polsce. Protestowano także w Katowicach.

fot. Karol W./twitter

W Warszawie ratownicy przejdą z ronda de Gaulle’a przed siedzibę ministerstwa zdrowia na ul. Miodowej. W tym samym czasie w innych miastach wojewódzkich również zaplanowano marsze i pikiety przed urzędami wojewódzkimi.

>> Strajk czarnych koszul <<

- Nasze główne postulaty to podwyżka, upaństwowienie ratownictwa medycznego i zapewnienie większego bezpieczeństwa zdrowotnego dla pacjentów - powiedział Piotr Gumowski, jeden z protestujących.

Stołeczny protest ratowników jest bardzo głośny - dźwięki syren i trąbek wzmagają sygnały karetek jadących za protestującymi. Na czele marszu ratownicy niosą transparent "Ratownik - systemu niewolnik". Protestujący trzymają też transparenty: "Karetka bez ratownika to tylko samochód", "Chcemy ratować, nie biedować".

Trwa protest ratowników

Protest ratowników trwa już od 24 maja. Pierwszym etapem było oflagowanie budynków oraz oznaczenie logo akcji pojazdów i odzieży. Później przez tydzień ratownicy wszystkich pacjentów przewozili do szpitala, jadąc na sygnale.

Ratownicy oprócz podwyżek domagają się także m.in. upaństwowienia systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz przyspieszenia prac nad projektem tzw. dużej nowelizacji ustawy o PRM i pozostawienie w projekcie m.in. zapisów dotyczących etatyzacji oraz trzyosobowych zespołów ratownictwa medycznego.

Ministerstwo zdrowia chce zwiększyć wynagrodzenia ratowników medycznych o 800 zł miesięcznie na tzw. etat przeliczeniowy – niezależnie od formy zatrudnienia – z czego 400 zł ma zostać przyznane od 1 lipca br., a kolejne 400 zł - od 1 lipca 2018 r. Resort wskazuje, że również pracodawcy mogą podnieść wynagrodzenia ratowników i wówczas postulaty środowiska zostaną wypełnione.

Czytaj więcej