Czytasz: Rano czy wieczorem. Kiedy nauka wchodzi do głowy?

Rano czy wieczorem. Kiedy nauka wchodzi do głowy?

Jak uczyć się do matury? - Skutecznie – przekonują władze Uniwersytetu Śląskiego i zapraszają na naukę...nocą.

Już piąty rok z rzędu, w ostatnim tygodniu kwietnia sale wykładowe Uniwersytetu Śląskiego zapełnią tłumy maturzystów z całego województwa. - Gdy studenci myślą o zbliżającej się majówce, maturzyści wykorzystują ostatni moment na powtórkę przedmaturalną – zaznacza Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ. Dodaje, że nauka odbywać się będzie w godzinach wieczornych, za pomocą metod, które maturzystom z pewnością się spodobają.

Trzy wydziały czynne nocą

Nocne Powtórki Maturalne, bo tak nazywa się uczelniany projekt, rozpoczną się już 24 kwietnia i potrwają pięć dni, a w zasadzie nocy. - Zajęcia będą się odbywać na trzech wydziałach Uniwersytetu Śląskiego: w Wydziale Prawa i Administracji, Wydziale Filologicznym w Sosnowcu, oraz Śląskim Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie – wylicza uczelniany rzecznik. I choć miejsc jest sporo (w zależności od przedmiotu od ok. 80 do nawet niemal 300), zwlekać nie warto. Zapisy na powtórki kończą się już 20 kwietnia.

Lubisz gry? Nauka może być równie przyjemna!

Podczas Nocnych Powtórek maturzyści będą mieli okazję, opanować wybrany materiał z siedmiu przedmiotów. Jedną z metod wykorzystywanych przez wykładowców będzie tzw. gamifikacja, czyli grupowa nauka w formie gry. - Drużyny będą ze sobą częściowo rywalizowały, tym samym powtarzając i zdobywając wiedzę. Będziemy wykorzystywali też narzędzia cyfrowe, smartfony; będą doświadczenia biologiczne, eksperymenty chemiczne, a także ciekawe prezentacje, wykłady, rozmowy i dyskusje – wylicza Dominika Hofman-Kozłowska, koordynatorka projektu. Jeden blok Szybkich Powtórek, trwający 3 godziny kosztuje 40 zł. Blok języka polskiego trwający 1,5 godziny kosztuje 20 zł.

Melatonina sprzyja uczeniu się

Dlaczego do matury warto uczyć się w godzinach nocnych? Jak dowodzą liczne badania, późne, wieczorne uczenie się, sprzyja przyswajaniu wiedzy. Ma to związek z działaniem melatoniny, która reguluje cykle dobowy człowieka. - Cykl ten u nastolatków jest inny niż u dorosłych, młodzi chętniej uczą się wieczorami i nocami - wskazuje Hofman-Kozłowska, zaś dr Marek Kaczmarzyk z Pracownii Dydaktyki Biologii UŚ dodaje: - Młodym nauka nie wchodzi do głowy rankiem. To efekt biologii, oni mają cykl dobowy przesunięty o trzy godziny -.

Metoda też ma znaczenie!

Poza godziną nauki ważna jest też metoda nauki. Stąd m.in. praca nad arkuszami maturalnymi, testami i zadaniami. - Jak potwierdzają nasze statystyki, ostatni tydzień kwietnia to najlepszy moment na przedmaturalny maraton. W zeszłym roku w Nocnych Powtórkach wzięło udział ponad 700 maturzystów - zaznacza Szymik-Kozaczko.

Organizatorzy przygotowali powtórki z siedmiu przedmiotów: matematyki, jęz. polskiego, jęz. angielskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii i chemii. Obejmą one głównie tematy najtrudniejsze dla uczniów oraz te, które najczęściej się pojawiają na egzaminie. Część z nich mogli wybrać sami maturzyści za pomocą internetowej ankiety, zamieszczone na fejsbuku akcji „Nie śpię, odliczam dni do matury”.

Czytaj więcej