Czytasz: Ranking Perspektyw: sukces dąbrowskiej uczelni

Ranking Perspektyw: sukces dąbrowskiej uczelni

Po raz osiemnasty ogłoszono Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017. Eksperci ocenili 168 uczelni i 68 kierunków studiów.

Pierwsze pozycje w Rankingu Uczelni Akademickich należą ex aequo do Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagielloński. Pomimo braku w pierwszej dziesiątce śląskich placówek, możemy jednak świętować sukces. Eksperci docenili Wyższą Szkołę Biznesu z Dąbrowy Górniczej w Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich.


Ranking Perspektywy 2017

Zestawienie przygotowano na podstawie kryteriów takich jak: prestiż, sytuacja absolwentów na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia, umiędzynarodowienie. Autorzy rankingu Perspektywy 2017 podkreślają, że w tym roku po raz pierwszy zastosowano dwa nowe wskaźniki: "ekonomiczne losy absolwentów" oraz "jakość przyjętych na studia" mierzony, m.in. wynikami egzaminów maturalnych nowych studentów.

Perspektywy 2017: Dąbrowski triumf

W całym rankingu Perspektywy 2017 znacząca jest pozycja, jaką osiągnęła Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Placówka zajęła 5 miejsce pośród niepublicznych uczelni z Polski. To najlepszy wynik w historii szkoły. Co więcej, to jedyny uniwersytet spoza Warszawy, który znalazł się w czołówce rankingu. 

- Absolwenci na rynku pracy, siła naukowa, innowacyjność oraz umiędzynarodowienie studiów to właśnie te obszary zadecydowały
o zajęciu tak wysokiej pozycji w tegorocznej edycji rankingu wydawnictwa Perspektywy - informuje uczelnia.

WSB została doceniona za wieloletnią pracę na rzecz podnoszenia jakości kształcenia oraz badań naukowych. Uprawnienia habilitacyjne oraz wysoka ocena parametryczna, a także wyróżniające oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej zagwarantowały sukces.

Tak wysoka pozycja zagwarantowała WSB kolejne osiągnięcie - nagrodę specjalną. Uczelnia zanotowała największy postęp w rankingu Perspektywy 2017. Przesunęła się z 10 na 5 pozycję zyskując tytuł awansu roku.  

>> Wyższa Szkoła Biznesu oceny w rankingu Perspektywy 2017 <<


Ranking Perspektywy 2017: Uczelnie ze śląskiego w rankingu

WSB to nie jedyna prywatna uczelnia, która została doceniona.

- W klasyfikacji niepublicznych placówek 10 miejsce należy do  Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Porównując wyniki z 2016 r. WSH otrzymał niższe noty i spadła o jedną pozycję w dół. 14 miejsce należy do Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Na 23 pozycji uplasowała się Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu. Ostatnią z 50 najlepszych uczelnią jest Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, zajmująca 32 miejsce. 

Ranking Uczelni Akademickich 2017

Jeśli chodzi o państwowe uczelnie, najwyżej znalazła się Politechnika Śląska. 13 pozycja to awans. Placówka skoczyła w górę o 6 miejsc w stosunku do zeszłorocznego rankingu. 

Do pierwszej dwudziestki zakwalifikował się również Uniwersytet Śląski, zajmując 18 miejsce. 30 pozycja należy do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Politechnika Częstochowska podniosła się o jeden poziom, zajmując 42 miejsce. W tym roku katowicki Uniwersytet Ekonomiczny nie zakwalifikował się do ścisłej pięćdziesiątki. Zobacz cały Ranking Perspektywy 2017.

 

Czytaj więcej