Czytasz: „Rampa ślimaka”. Jak Rybnik zawstydza Katowice?

„Rampa ślimaka”. Jak Rybnik zawstydza Katowice?

Stolica naszego województwa wciąż planuje. Tymczasem w niedalekim Rybniku wzięto się do roboty. W centrum rozpoczęto budowę pierwszego wielopoziomowego parkingu.

Z tzw. ziemi niczyjej, czyli tymczasowego parkingu w centrum Rybniku znikły już samochody. Wytyczono tu teren budowy. Za 400 dni – bo tyle od miasta dostał wykonawca – powstanie w tym miejscu jeden z pierwszych w regionie wielopoziomowych parkingów.

Zaparkuje tu niemal pół tysiąca aut

- Aktualnie demontowane jest stare uzbrojenie, a na przyszły tydzień, jeśli pogoda dopisze, wykonawca zapowiedział palikowanie - mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa rybnickiego magistratu. Dodaje, że miejsca parkingowe rozmieszczone będą na 5 poziomach połączonych tzw. rampą ślimaka. Co ciekawe, możliwe będzie parkowanie także na dachu obiektu. Wszystko po to, by na stosunkowo małej powierzchni zmieściło się aż 460 samochodów.

Koniec z parkowaniem na każdym kroku

Miejsca parkingowe to jednak nie wszystko. W obiekcie znajdzie się również toaleta, stacja ładowania samochodów elektrycznych oraz stojaki na rowery. - Budynek parkingu będzie oczywiście dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, zwłaszcza tych poruszających się na wózkach inwalidzkich – zaznaczają urzędnicy z Rybnika. I zdradzają ideę całego przedsięwzięcia. - To jeden z elementów planu zrównoważonej mobilności. Dzięki wielopoziomowemu parkingowi, auta w śródmieściu nie będą rozstawiane na każdym kroku, ale w jednym miejscu - wyjaśnia Agnieszka Skupień. Dodaje, że w ramach planu budowane są też centra przesiadkowe, drogi rowerowe i przestrzenie przyjazne pieszym.

Na Tylnej Mariackiej wciąż bez zmian

Rybnicki parking kosztować będzie 19,4 mln zł, a pierwsze auta zaparkują tu w październiku. Będzie jednym z pierwszym rozwiązań tego typu w regionie. Rybnik zawstydził inwestycją same Katowice. Przypomnijmy; wielopoziomowy parking na 240 aut powstać miał na Tylnej Mariackiej. Już w sierpniu tego roku. Miasto musiało jednak unieważnić pierwszy przetarg na przebudowę strefy śródmiejskiej, dlatego inwestycja zostanie przesunięta w czasie.

Czytaj więcej