Czytasz: Rak leczony niekonwencjonalnie?

Rak leczony niekonwencjonalnie?

Lekarze ostrzegają: wiele terapii jest tylko po to, by wyłudzić pieniądze

Wiarygodne doniesienia o alternatywnych terapiach onkologicznych można od niedawna znaleźć na stronie internetowej Polskiej Ligi Walki z Rakiem

- Nie negujemy całkowicie alternatywnych terapii onkologicznych, ale chcemy zaoferować chorym na nowotwory rzetelną wiedzę na temat ich bezpieczeństwa - mówił dziennikarzom na konferencji prasowej w Warszawie prof. Sergiusz Nawrocki, kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak wynika z ustaleń lekarzy, co drugi pacjent chory na nowotwory korzysta z takich terapii. Najwięcej we Włoszech, gdzie aż 70 proc. pacjentów onkologicznychmiało z nimi do czynienia.

Lekarze ostrzegają jednak, że wiele takich terapii obliczonych jest tylko na wyłudzenie pieniędzy, pacjenci zaś nie odnoszą korzyści medycznych. Jako przykład podają tzw. hipertermię ogólnoustrojową, którą kosztuje ok. 1,5 tys. zł za kilka zabiegów, a nie ma badań naukowych potwierdzających jej przydatność w leczeniu nowotworów, co potwierdza też Narodowy Instytut Raka w USA.

By zapobiec skutkom paramedycznego biznesu w Polsce  na stronie www.ligawalkizrakiem.pl zamieszczane będą terapie oparte na faktach, pomagające chorym. To edukacyjny serwis internetowy.

Metody niekonwencjonalne niekiedy mogą przynieść korzyści zdrowotne. Co drugi lek stosowany w onkologii był wcześniej wykorzystywany w medycynie ludowej, ale do lecznictwa trafił dopiero po dokładnym zbadaniu. Terapie alternatywne, takie jak joga czy akupunktura są przecież uznane i zalecane.

Terapie alternatywne mogą być także obojętne dla zdrowia lub szkodliwe. Szczególnie niebezpieczne jest zaniechanie leczenia zalecanego przez lekarzy specjalistów lub stosowanie niekonwencjonalnych metod równocześnie ze standardowym leczeniem onkologicznym i bez wiedzy lekarza.

Polska Liga Walki z Rakiem uznała, że najlepszym źródłem wiedzy dotyczącej niekonwencjonalnych terapii będzie więc serwis internetowy Narodowego Instytutu Raka (National Cancer Institute, NCI). NCI jest agencją rządu Stanów Zjednoczonych, powszechnie uznawaną przez pacjentów i lekarzy za jedno z najbardziej wiarygodnych i opierających się wyłącznie na dowodach z badań naukowych źródeł informacji na temat leczenia chorób nowotworowych.

 

 

Czytaj więcej