Czytasz: Rajd Śląska wystartuje ze Stadionu Śląskiego

Rajd Śląska wystartuje ze Stadionu Śląskiego

W październiku szykuje się w naszym regionie wielkie święto motosportu.

Jesienią, po raz pierwszy w historii, wystartuje Rajd Śląska, który będzie finałową rundą sezonu 2017 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także 4. rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Bazą imprezy, zaplanowanej na weekend 13-15 października, będzie zmodernizowany Stadion Śląski. W tym miejscu odbędzie się także start rajdu.

Organizatorem Rajdu Śląska jest Automobilklub Ziemi Tyskiej. Więcej o imprezie już wkrótce na stronie www.rajdslaska.pl

Zobaczcie logo rajdu:

Szczegóły specjalnie dla Silesion.pl zdradza dziś Grzegorz Wróbel, prezes Automobilklubu Ziemi Tyskiej.

Zdjęcie: Dominik Kalamus

12 odcinków specjalnych, w tym trzy próby o długości około 20 kilometrów. Start na Stadionie Śląskim. Zapowiada się wspaniałe święto motosportu w naszym regionie.

Faktycznie, intensywnie pracujemy nad tym, żeby to była naprawdę dobra impreza. Dojrzeliśmy jako Automobilklub Ziemi Tyskiej do organizacji rajdu w randze Mistrzostw Polski. Doświadczenia zdobywaliśmy przez kilka lat, organizując najpierw Rajd Mikołowski, następnie Rajd Mikołowsko-Żorski. Impreza rozrastała się na naszych oczach, więc porozumieliśmy się z Polskim Związkiem Motorowym, zgłaszając chęć organizacji Rajdu Śląska już jako rundy Mistrzostw Polski.

Co wydarzy się podczas tego rajdu na Stadionie Śląskim?

Przede wszystkim będzie tam zlokalizowana baza zawodów: biura i park serwisowy. Stadion stanie się miejscem zbiorki samochodów rajdowych. To tam w piątek wieczorem odbędzie się honorowy start rajdu. Samochody będą przejeżdżały przez tunel i rampę startową, która będzie wkomponowana w nasz stadion.

A już myślałam, że będą się ścigać na stadionie, na oczach wielotysięcznej widowni.

W tym roku nie mamy takich planów. Tego typu pokazowe odcinki specjalne przygotowują czasem organizatorzy niektórych rund Rajdowych Mistrzostw Świata. Rywalizacja kierowców podczas Rajdu Śląska będzie odbywać się na zamkniętych, wyłączonych z ruchu drogach publicznych naszego regionu, oczywiście odpowiednio zabezpieczonych. Na stadionie będzie za to park serwisowy, czyli miejsce, w które załogi będą wracać po poszczególnych sekcjach rajdu, by mechanicy mogli przejrzeć ich samochody i usunąć ewentualne usterki. Planujemy także motoryzacyjne miasteczko, pełne atrakcji nie tylko dla fanów rajdów. Będą także specjalne atrakcje dla dzieci.

Rajd to samochody, a w nich gwiazdy motosportu. Kogo zobaczymy?

W Rajdzie Śląska weźmie udział cała czołówka Rajdowych Mistrzostw Polski, czyli kierowcy i piloci rywalizujący obecnie o tytuł, m.in. Filip Nivette, drugi wicemistrz Polski. Liczymy też na mistrza z naszego regionu: pochodzącego z Katowic Łukasza Habaja, który w sezonie 2015 wywalczył tytuł Mistrza Polski. Swój start zapowiedzieli także kierowcy z zagranicy, np. Francuz Bryan Bouffier, który ma na swoim koncie trzy tytuły Mistrza Polski.

Gdzie wyznaczyliście trasy rajdu?

Na tym etapie nie możemy jeszcze zdradzać szczegółów, takie są wymogi sportowe, mogę tylko powiedzieć, że zostały wytyczone na południu woj. śląskiego.

Czy jakiś odcinek specjalny odbędzie się w Katowicach?

Chcielibyśmy, aby jeden z odcinków specjalnych, odbył się w centrum jednego ze śląskich miast. Prowadzimy rozmowy z władzami różnych miejscowości. Po tym, jak rajd wystartuje w piątek wieczorem ze Stadionu Śląskiego, chcielibyśmy, aby załogi udały się do centrum jednego z miast, by tam ścigać się na trasie widowiskowego odcinka specjalnego.

Co czeka załogi w kolejne dni?

Pierwszego dnia rajdu na oesach będą się ścigać zawodnicy zgłoszeni do rundy RSMP. Drugiego dnia do tej stawki dołączą kierowcy i piloci, walczący o punkty do klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. W sobotę kierowcy dwukrotnie przejadą dwa najdłuższe odcinki, liczące około 20 km. W sobotę wieczorem zamykamy centrum Mikołowa i tam robimy odcinek specjalny. Harmonogram drugiego dnia rywalizacji składa się z trzech oesów, także przejeżdżanych dwukrotnie.

Ostatni z nich będzie stanowić Power Stage, czyli osobno punktowany oes. Piątka najszybszych kierowców na jego trasie zdobędzie dodatkowe punkty do klasyfikacji Mistrzostw Polski, być może to będą punkty, które zdecydują o losach tytułu. Zakończenie – ceremonię mety rajdu – planujemy w Żorach. Na drogach naszego województwa będzie można zobaczyć najszybsze samochody rajdowe, jakimi można się ścigać w Polsce, całą stawkę Mistrzostw Śląska, a także pokaźną grupę samochodów rajdowych sprzed lat. Atrakcji z pewnością nie zabraknie.

Cieszymy się również, że nasze dotychczasowe działania zostały docenione przez władze województwa śląskiego, a Pan Marszałek objął zawody swoim patronatem.

Czytaj więcej